Co mówią statystyki o podróżach Polaków? Okazuje się, że wprawdzie jeździmy coraz chętniej, jednak 43 proc. mieszkańców naszego kraju nie wzięło w ubiegłym roku udziału w żadnej imprezie turystycznej – tak wynika z dokumentu „Charakterystyka krajowych i zagranicznych podróży mieszkańców Polski w 2016 roku”.
Poziom uczestnictwa w turystyce jest zwykle powiązany z poziomem zamożności danego społeczeństwa. Jak świadczą dane przedstawione przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, stajemy się coraz bogatsi. Niestety dzieje się to bardzo powoli.
Ponad połowa podróżuje
Z badań wynika, że w ubiegłym roku 57 proc. Polaków uczestniczyło w jakimś wyjeździe turystycznym. W liczbach bezwzględnych było to 18,4 mln osób. Dobrą informacją jest to, że wynik ten jest lepszy od tego z roku 2015, kiedy to uczestnictwo wyniosło 54 proc., i z 2014 r., kiedy podróżowało 53 proc. Widać tu więc trend wzrostowy. Jeśli chodzi o te ponad 40 proc., które nie uczestniczyło w turystyce, to najczęściej podawaną przyczyną jest stan finansów. Powód ten podało jako najważniejszy 36,5 proc. osób nieuczestniczących w turystyce. Istotną przyczyną są również kłopoty zdrowotne (17,1 proc.), brak wolnego czasu spowodowany zobowiązaniami wynikającymi z pracy lub nauki (15,8 proc.). Inną ważną przyczyną nieuczestniczenia jest też brak motywacji do podróży (15,7 proc.). Najrzadziej wymienianym powodem pozostania w domu jest brak poczucia bezpieczeństwa – 1,5 proc. Widać tu niewielki wzrost w stosunku do roku 2015, gdy obawiało się o swoje bezpieczeństwo 1 proc. ankietowanych. Można jednak uznać ten wzrost za wahanie w granicach błędu statystycznego. Zwłaszcza grupa niemająca motywacji do wyjazdu powinna zainteresować firmy z branży turystycznej. Można bowiem przypuszczać, że są to osoby, które stać na jakąś imprezę, jednak nie widzą takiej potrzeby. Są to potencjalni klienci. Trzeba ich tylko przekonać…
Kiedy i jak długo?
Średnia długość pobytu podczas podróży krajowych w 2016 r. nie uległa większym zmianom w stosunku do zanotowanego poziomu w ostatnich latach. W wypadku podróży długookresowych wyniosła około 8,8 noclegu, a krótkookresowych – 1,9 noclegu. Według szacunków MSiT, w 2016 r. Polacy wzięli udział w 43,5 mln krajowych podróży turystycznych, w tym w 17 mln podróży długookresowych i 26,5 mln krótkookresowych. Udział wyjazdów długookresowych w wyjazdach krajowych ogółem wyniósł 39,1 proc., a krótkookresowych – 60,9 proc. Struktura krajowych wyjazdów turystycznych nie zmienia się od wielu lat. Udział podróży długookresowych oscyluje stale wokół 39 proc. Niewiele zmienia się natomiast, jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne. W latach 2014-2015 było to odpowiednio 16 i 17 proc. Ten ostatni wynik powtórzył się w roku ubiegłym. Również w wypadku podróży krótkookresowych najpopularniejszymi miesiącami są sierpień i lipiec (12,5 proc. i 11,3 proc.). Najmniej popularnym miesiącem na takie wypady jest kwiecień (4,9 proc.). Ogólnie rozkład krótkich wyjazdów jest bardziej równomierny niż tych długoterminowych. Różnica między wspomnianymi najlepszymi pod tym względem miesiącami a najsłabszym listopadem (5,3 proc.) jest tu znacznie mniejsza. Ciekawostką jest fakt, że w wypadku wyjazdów krajowych długookresowych średnia długość pobytu (liczba noclegów) największa jest w marcu i wrześniu – 10,8 noclegu. Na trzecim miejscu pod tym względem jest październik (9,8), a dopiero potem sierpień – 9,6. Listopad, wypadający w większości statystyk najsłabiej, tu...