Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
  Polacy wracają na kolej

Choć proces ten jest powolny, to jednak można już chyba mówić o widocznym trendzie. Przewozy pasażerskie od kilku lat notują wyraźny wzrost liczby pasażerów. Wraz z dalszą modernizacją sieci i taboru trend powinien stać się jeszcze silniejszy.

 

rt 2019 07ha 24

W ubiegłym roku w Polsce z przewozów kolejowych skorzystało ponad 310 mln pasażerów. Był to czwarty kolejny rok wzrostu liczby pasażerów. Wprawdzie do rekordowego w tym stuleciu roku 2001 brakuje jeszcze prawie 50 mln pasażerów, ale widać zwiększone zainteresowanie podróżami kolejowymi. W tym roku od stycznia do maja (a więc przed miesiącami letnimi, które charakteryzują się najintensywniejszym ruchem pasażerskim) z usług kolei skorzystało 27,74 mln pasażerów. Było to o 3,68 proc. więcej niż w tym samym okresie w roku 2017. 

Będzie jeszcze lepiej

Ten wzrost nie powinien być zaskakujący. Wydaje się, że jest w Polsce duży potencjał zwiększenia liczby podróży kolejowych. Z danych statystycznych wynika, że ulubionym środkiem transportu na wakacje jest samochód. I dotyczy to również podróży po Polsce. Jest to zapewne efekt pogorszenia się liczby i jakości połączeń kolejowych w latach 90. przy równoczesnej rozbudowie sieci drogowej. Oczywiście za znaczną częścią przewozów kolejowych, w tym ich spadku, stoją lokalne połączenia wykorzystywane do codziennych dojazdów do pracy i szkoły, co z punktu widzenia turystyki nie ma większego znaczenia. Najistotniejsze dla turystyki połączenia dalekobieżne mają się nieco lepiej i widać tu ożywienie. W pierwszej dziesiątce dworców o największej wymianie pasażerów znajdują się, poza małymi wyjątkami, główne dworce w...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 7/2019, TRANSPORT
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail