W wyniku luzowania obostrzeń ponownie otwarte mogą być placówki muzealne. Wraz z możliwością przyjmowania gości przez hotele i obiekty hotelowe otworzyło to możliwość wyjazdów turystycznych nieograniczających się do jednego dnia.
Choć obecne warunki są odległe od normalnego funkcjonowania atrakcji turystycznych, to jednak jest to zawsze krok w dobrą stronę. Większość placówek przyjmuje grupy, choć z oczywistych przyczyn liczebność tych grup jest ograniczona. Wszystkie muzea pracują w reżimie sanitarnym, co wymusza określone ograniczenia. Co ważne, wiele miejsc przygotowało nowe wystawy i ofertę. To cieszy, bo zrobiły to pomimo trudnej i niepewnej sytuacji. Jednak nowe atrakcje mają szansę stać się wabikiem dla turystów, zwłaszcza tych miejscowych, na których pomimo częściowego otwarcia hoteli muszą liczyć. Mamy nadzieję, że te pozornie drobne elementy staną się częścią ponownego ożywienia ruchu turystycznego i powrotu turystów. Z taką nadzieją prezentujemy najnowszą ofertę i zasady, na jakich przyjmują gości niektóre mniejsze placówki.
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie
Muzeum otwarte jest codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00 (a od 1 maja do 30 września do godziny 18.00).
Dostępne są wszystkie atrakcje: zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany (z pokazem produkcji), wystawy starej porcelany i galerii sztuki współczesnej van Rij oraz warsztaty ceramiczne (samodzielne wykonanie róży porcelanowej lub pomalowanie filiżanki, kubka czy figurki). Czynny jest także sklep firmowy z porcelanowymi pamiątkami w cenach specjalnych dla zwiedzających. Kawiarnia pozostaje zamknięta do odwołania. Muzeum działa w reżimie sanitarnym. Przyjmuje gości w mniejszych grupach, tzn. od dwóch do 10 osób. Konieczna jest rezerwacja zajęć, a zwiedzający muszą zakrywać nos i usta podczas zwiedzania oraz zachowywać dystans społeczny. Placówka honoruje Kartę Dużej Rodziny, parking jest darmowy, a obiekt przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum Emigracji w Gdyni
Placówka została ponownie otwarta z początkiem lutego. Prezentowana od września zeszłego roku w muzeum wystawa „Carboland”, poświęcona emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i w Belgii w dwudziestoleciu międzywojennym, została przedłużona do końca maja. To wyjątkowa okazja, aby poznać tę poruszającą historię i zobaczyć niemal 350 eksponatów związanych z emigracją górniczą, a także niezwykłą instalację Roberta Kuśmirowskiego towarzyszącą wystawie. Z myślą o najmłodszych przygotowano dziecięcą ścieżkę zwiedzania. Dostępna jest również wystawa stała. Muzeum dostosowało ofertę do obecnej sytuacji i wprowadziło kilka innowacji. Od lutego dostępna jest mobilna aplikacja, która powstała na podstawie audioprzewodnika. Aby z niej skorzystać, potrzebny jest smartfon i słuchawki – wystarczy ściągnąć aplikację na telefon. Jest ona dostępna w kilku językach oraz w polskim języku migowym. Do końca marca można używać jej bezpłatnie. W kasie przy zakupie biletów wydawane są również rysiki, które umożliwiły przywrócenie i pełne korzystanie z treści na wszystkich ekranach dotykowych na ekspozycji. – Liczymy na to, że instytucje kultury pozostaną już otwarte, i w tym roku oprócz wielu działań edukacyjnych i kulturalnych planujemy dwie czasowe wystawy. Pierwsza z nich, „Czekając na śnieg”, dostępna pod koniec czerwca, poświęcona będzie emigracji Polaków do krajów Ameryki Południowej w drugiej połowie XIX wieku. Będzie również zwracać uwagę na związek człowieka z naturą. Jesienią natomiast przygotowujemy unikatową propozycję dla rodziców z dziećmi – wystawę „Przeprowadzki” skierowaną do najmłodszych odbiorców, która w dużej mierze będzie opowiadać o emocjach towarzyszących nam podczas zmiany miejsca zamieszkania – mówi Michalina Domoń z Muzeum Emigracji w Gdyni. Podczas wizyty w muzeum obowiązują wszystkie określone dla instytucji kultury obostrzenia: noszenie maseczek, dezynfekcja rąk oraz limit zwiedzających – do 70 osób na wystawie stałej.
Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich „Dom nad Łąkami”
Położone w Wołominie muzeum wznowiło działalność 5 lutego br. Zmianie uległy jednak zasady, na jakich można zwiedzać wystawę: jednorazowo na ekspozycji może przebywać do pięciu osób i obowiązuje całkowity zakaz dotykania eksponatów. W obecnej sytuacji preferowana jest również bezgotówkowa forma płatności za bilety wstępu i wydawnictwa dostępne w muzeum. Dodatkowo w soboty i niedziele wprowadzono godziny wejść i możliwość rezerwacji wizyty. W tym roku, ogłoszonym przez gminę Wołomin Rokiem Wacława Nałkowskiego, to na osobę geografa kładziony jest szczególny nacisk w trakcie oprowadzania i jego osiągnięciom poświęcamy najwięcej czasu. W „Domu nad Łąkami” zobaczyć można pierwsze wydania najważniejszych książek reformatora geografii, kompletny „Wielki atlas geograficzny ze skorowidzem nazw”, portret autora „Gieografji Malowniczej” pędzla Ireny „Aneri” Weissowej, a także bibelot- -krokodylek, który Wacław Nałkowski otrzymał w prezencie urodzinowym od przyjaciela. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia letniego domu rodziny Nałkowskich, w którym powstał m.in. tom „Forpoczty”. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie (z oddziałem w Koszalinie) Działa od 2 lutego 2021 r. – wystawy stałe i czasowe są dostępne w pełnym zakresie dla publiczności. Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00. Polecamy szczególnie wystawę „Niebo nad Brytanią. Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię”, której prezentacja została przedłużona do końca kwietnia 2021 r. W tym roku ruszamy z nowym cyklem edukacyjnym „Odkryj Muzeum na nowo” – serią krótkometrażowych filmów prezentowanych online. Oddział muzeum w Koszalinie – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej – po dłuższej przerwie wznawia swoją działalność i czeka na widzów od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-15.00. Polecamy państwa uwadze nowe wystawy: „100-lecie Victorii Warszawskiej” oraz „Panteon Żołnierskiej Chwały – 95 lat Grobu Nieznanego Żołnierza”. Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia w Kleczy Dolnej k. Wadowic Apilandia działa od początku lutego. Placówka funkcjonuje wedle aktualnych zasad bezpieczeństwa wprowadzanych podczas pandemii COVID19. Centrum otwarte jest w godzinach: poniedziałek-piątek 9.00-16.00, w soboty 10.00-14.00. Ostatnie wejście może nastąpić godzinę przed zamknięciem centrum, czyli w tygodniu o godz. 15.00, a w soboty o godzinie 13.00.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Winiary – niegdyś mazowiecka wieś, dziś dzielnica Warki, na nadpilickiej skarpie. Tu natura splata się z historią. To miejsce niezwykłe, które koniecznie musisz odwiedzić. W otoczeniu starych drzew zabytkowego parku stoi biały klasycystyczny pałacyk z poł. XIX w. Jego historia sięga początków XVII stulecia. We wnętrzach pałacu prezentowana jest ekspozycja, która przypomina działalność Kazimierza Pułaskiego w Polsce i na ziemi amerykańskiej oraz zasłużonych Polaków w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych Ameryki. Poznasz tu również historię Warki. Muzeum jest czynne od środy do piątku w godzinach 9.00-16.00, w weekendy 10.00-17.00. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać muzeum tylko z przewodnikiem. Ze względu na bezpieczeństwo zbiorów oraz w trosce o zabytki w małych pomieszczeniach, grupa zwiedzająca muzeum może liczyć maksymalnie 25 osób.
Muzeum Polskiej Wódki
To oryginalne miejsce ma w swojej ofercie nie tylko zwiedzanie rozbudowanej ekspozycji poświęconej historii Polskiej Wódki, która wpisana jest na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych UE. Oferta obejmuje również spotkania w formie warsztatów czy wykładów. Otwarte blisko trzy lata temu na terenie zabytkowego Centrum Praskiego Koneser, Muzeum Polskiej Wódki to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Na zwiedzających muzeum w pięciu galeriach czekają: sala kinowa, interaktywne ekspozycje, projekcje filmowe i unikatowe eksponaty historycznych butelek. Zwiedzanie muzeum to informacje teoretyczne, ale także duża porcja działań praktycznych. Warsztaty pod okiem profesjonalnego barmana czy wykład na zakończenie zwiedzania, połączony z degustacją, to niewątpliwie element, który to miejsce wyróżnia. Muzeum Polskiej Wódki wymyka się definicji standardowego muzeum zarówno w formie, jak i w treści przekazu. Nowoczesna aranżacja wnętrz połączona z interaktywną formą zwiedzania, seans w miedzianym kinie, makiety ogromnych urządzeń gorzelniczych czy autentyczna miedziana kolumna destylacyjna, to tylko niektóre z atrakcji. Wrażenie robią także zbiory kilkuset zabytkowych butelek oraz nietuzinkowy sposób ich ekspozycji. Wart podkreślenia jest fakt, że przez cały czas zwiedzania muzeum, grupie towarzyszy przewodnik. Spodziewać się należy także zaskakującego zakończenia wycieczki. Chętni, którzy chcą zgłębić tajniki odpowiedzialnego spożywania alkoholu oraz właściwego serwowania Polskiej Wódki, biorą udział w spotkaniu z profesjonalnym barmanem, gdzie elementem, poza bardzo ciekawą teorią, jest praktyka w formie degustacji trzech podstawowych rodzajów Polskiej Wódki. Elementem z pewnością wyróżniającym Muzeum Polskiej Wódki spośród innych muzeów są spotkania w formie warsztatów. Barmani zapraszają na kameralne spotkania, podczas których uczestnicy uczą się, jak prawidłowo przygotować koktajle z Polskiej Wódki, oraz zgłębiają tajniki nalewek i infuzji. W czasie pandemii, kiedy kina, teatry czy restauracje są pozamykane, tak przygotowana ekspozycja jest doskonałą alternatywą dla osób poszukujących zarówno rozrywki kulturalnej, jak i towarzyskiej. Muzeum doskonale zaadaptowano także do potrzeb wynikających z obowiązujących regulacji epidemicznych. Ograniczono liczbę osób zwiedzających w jednej grupie z 25 do 10. Dla każdego uczestnika wycieczki wyznaczono bezpieczne miejsce, aby zachować niezbędny dystans. Wszyscy pracownicy muzeum oraz każdy z gości zobowiązani są zakrywania nosa i ust. Na każdej z galerii ustawiono ogólnodostępne dozowniki z płynem dezynfekującym, a po każdej grupie zwiedzających dezynfekowane są wszystkie interaktywne nośniki. Z oferty muzeum nie znikają także działania online. Muzeum można wirtualnie zwiedzać, poznać pracowników, oglądając serial „Z żyta wzięte”, lub poznać interesujące fakty z historii Polskiej Wódki, wykupując 48-godzinny dostęp do platformy VOD. Muzeum Polskiej Wódki Muzeum Polskiej Wódki Muzeum Polskiej Wódki