Gdzie Polacy planują wypoczynek

Choć w dalszym ciągu trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w tym roku i jakie możliwości podróży będą latem, to na szczęście ludzie wciąż chcą podróżować. I co ważne, nie tylko chcą, ale już to planują, a niektórzy nawet już rezerwują swoje wakacje. Gdzie planują wypoczywać Polacy?

rt 2020 10a 21

Ostatnio ukazało się kilka analiz dotyczących tegorocznych wakacji. I choć zawsze tego typu zestawienie finalnie może rozminąć się z rzeczywistością, to w tym roku takie niebezpieczeństwo jest znacznie większe. Jednak warto przyjrzeć się tym zestawieniom bliżej i spróbować znaleźć jakieś wyraźne tendencje. Jeden z raportów pt. „Gdzie i jak Polacy planują spędzić lato 2021?” opublikował portal wakacje.pl. Kolejny zaś pt. „Wakacje 2021 w Turcji, Grecji i Bułgarii. Trendy i ceny wyjazdów zagranicznych” rankomat.pl. Różnią się one od siebie przede wszystkim metodologią i tym, co dokładnie chcieli zbadać ich autorzy. W przypadku wakacje.pl zebrano rezerwacje założone na tym portalu. W raporcie pochodzącym od rankomat.pl to eksperci wyszukiwarki przeanalizowali oferty głównych biur podróży. Paradoksalnie to odmienne podejście tworzy pewną wartość dodaną, ponieważ mamy nałożone na siebie konkretne decyzje klientów i ofertę przygotowaną przez touroperatorów. To powoduje, że zestawienia te w pewnym sensie się uzupełniają i mogą być bliższe faktycznym, finalnym trendom, jakie będą panowały tego lata. 

Turcja na razie wygrywa

Od paru lat mamy na mapie wakacyjnych wyjazdów Polaków dwa dominujące kraje: Grecję i Turcję. Dopiero daleko za nimi plasują się kolejne kierunki. Dotychczas zwycięzcą tej rywalizacji w ostatnich latach była Grecja. Jednak konkurująca z nią (jak wiadomo, nie tylko o turystów) Turcja skracała dystans. Wszystko wskazuje na to, że nadal będą to dwa dominujące kierunki, jednak może się okazać, że w tym roku pierwszy raz od dłuższego czasu najpopularniejsza będzie Turcja. Kraj ten jest zdecydowanym liderem według danych zaprezentowanych przez wakacje.pl. Jak informują autorzy raportu, w ostatnich tygodniach w bieżących podsumowaniach sprzedaży na czoło stawki wybija się co prawda Egipt, ale w spojrzeniu całościowym – od początku sprzedaży wycieczek na najbliższy sezon letni – to właśnie tureckie kurorty są najpopularniejsze. Urlop w tym kraju w okresie od kwietnia do października zarezerwował prawie co trzeci turysta. Kraj Półksiężyca o ponad 10 punktów procentowych wyprzedza Grecję, na trzecim miejscu – z udziałem 14,61 proc., a więc dwa razy mniejszym niż Turcja – jest...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 1/2021, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail