i historyczne łączą się z bogactwem przyrody. Wyjątkowa uroda tego regionu gwarantuje dużą atrakcyjność turystyczną. To wreszcie Gorlice – Miasto Światła, miejsce działalności Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego.
Region, w którym leżą Gorlice, doceniany był od dawna, stąd długa tradycja osadnictwa w tym miejscu. Położenie na szlaku handlowym spowodowało, że dziś możemy podziwiać tu pamiątki po dawnych czasach. Od samej lokacji miasta, założonego pod koniec XIV wieku przez krakowskiego bankiera Dersława Karwacjana, zatwierdzonej przez króla Władysława Jagiełłę, miasto słynęło z jarmarków. Zresztą do dziś leży na trasie prowadzącej do naszych południowych sąsiadów – Słowaków. Położenie na pograniczu kultury Pogórzan i łemkowszczyzny spowodowało, że okręg jest barwną mieszanką tych dwóch kultur, a ich przejawy i pamiątki można spotkać w wielu miejscach Ziemi Gorlickiej. Perłą wśród tych pamiątek jest pięć zlokalizowanych na terenie powiatu Gorlickiego drewnianych kościołów i cerkwi, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Są to cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu, cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach, kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach, kościół św. Michała Archanioła w Binarowej. Mozaikę kulturową dawnych Gorlic uzupełniała społeczność żydowska, która jednak po dramatycznych wydarzeniach drugiej wojny światowej zniknęła z krajobrazu miasta. Miejscem mającym upamiętniać tę społeczność jest postawiony u wrót miasta pomnik – Latarnia Nieobecnych – Sidur Przechodniów. Ma on kształt Gwiazdy Dawida i są na nim zawieszone odrestaurowane macewy.
Spacer po historii
Historię można tu poczuć również, spacerując po samym mieście. Jego historycznym sercem jest obszerny rynek wraz z układem urbanistycznym zachowanym praktycznie od założenia miasta w XIV wieku. Jak przystało na historyczne miasto nad rynkiem góruje zabytkowy ratusz miejski. W jego holu znajduje się malowidło greckiej bogini zdrowia Hygei pochodzące z apteki bodaj najbardziej znanego mieszkańca miasta – Ignacego Łukasiewicza. Z wieży ratusza można zaś podziwiać panoramę miasta i okolicy. Rynek otaczają zabytkowe kamieniczki pochodzące często z XVIII wieku. Równie urokliwe i...