Gorlice – barwna historia na styku kultur

i historyczne łączą się z bogactwem przyrody. Wyjątkowa uroda tego regionu gwarantuje dużą atrakcyjność turystyczną. To wreszcie Gorlice – Miasto Światła, miejsce działalności Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego.

k4ht 779267 175393

Region, w którym leżą Gorlice, doceniany był od dawna, stąd długa tradycja osadnictwa w tym miejscu. Położenie na szlaku handlowym spowodowało, że dziś możemy podziwiać tu pamiątki po dawnych czasach. Od samej lokacji miasta, założonego pod koniec XIV wieku przez krakowskiego bankiera Dersława Karwacjana, zatwierdzonej przez króla Władysława Jagiełłę, miasto słynęło z jarmarków. Zresztą do dziś leży na trasie prowadzącej do naszych południowych sąsiadów – Słowaków. Położenie na pograniczu kultury Pogórzan i łemkowszczyzny spowodowało, że okręg jest barwną mieszanką tych dwóch kultur, a ich przejawy i pamiątki można spotkać w wielu miejscach Ziemi Gorlickiej. Perłą wśród tych pamiątek jest pięć zlokalizowanych na terenie powiatu Gorlickiego drewnianych kościołów i cerkwi, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Są to cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu, cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach, kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach, kościół św. Michała Archanioła w Binarowej. Mozaikę kulturową dawnych Gorlic uzupełniała społeczność żydowska, która jednak po dramatycznych wydarzeniach drugiej wojny światowej zniknęła z krajobrazu miasta. Miejscem mającym upamiętniać tę społeczność jest postawiony u wrót miasta pomnik – Latarnia Nieobecnych – Sidur Przechodniów. Ma on kształt Gwiazdy Dawida i są na nim zawieszone odrestaurowane macewy.

k4ht 199507 491463

Spacer po historii

Historię można tu poczuć również, spacerując po samym mieście. Jego historycznym sercem jest obszerny rynek wraz z układem urbanistycznym zachowanym praktycznie od założenia miasta w XIV wieku. Jak przystało na historyczne miasto nad rynkiem góruje zabytkowy ratusz miejski. W jego holu znajduje się malowidło greckiej bogini zdrowia Hygei pochodzące z apteki bodaj najbardziej znanego mieszkańca miasta – Ignacego Łukasiewicza. Z wieży ratusza można zaś podziwiać panoramę miasta i okolicy. Rynek otaczają zabytkowe kamieniczki pochodzące często z XVIII wieku. Równie urokliwe i...Zbigniew Adamów Bielkowicz

Wydanie: 8/2021, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail