Hotelstars Union podczas zgromadzenia ogólnego w Sztokholmie 5 października przyjęła wniosek Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, o nadanie statusu członka stowarzyszonego (Associate Member). Od 2018 roku IGHP miała status członka obserwatora.
Klasyfikacja HSU to wspólny dla całej Europy, nowoczesny i przejrzysty system oceny jakości usług hoteli, który powstał w 2009 roku. Co 5-6 lat kryteria klasyfikacji są poddawane weryfikacji, w celu ich modernizacji zgodnie z potrzebami gości i wymaganiami rynku. Łącznie z Polską do zrzeszenia należy 20 członków. W HSU jest sklasyfikowanych ponad 22 000 hoteli, co obejmuje 1,2 miliona pokoi w Europie.
– Serdecznie witamy Polskę jako dwudziestego członka Hotelstars Union. Nasz zharmonizowany system klasyfikacji hoteli zapewnia jasne zasady i wysoką jakość zarówno dla gości, jak i hotelarzy. W czasach rankingu opinii online i serwisów rezerwacyjnych jeszcze ważniejsze staje się rozszerzenie tej wiarygodnej i obiektywnej oceny na całą Europę, jeśli to możliwe. Dzięki Polsce, która z kraju obserwatora HSU staje się członkiem stowarzyszonym, wiemy, że jeden z największych krajów UE jest częścią naszej rodziny gwiazd i zyskaliśmy ważnego partnera w turystyce we wschodniej części Europy – mówi prezydent HSU Markus Luthe.
IGHP od 2018 roku reprezentuje rodzime hotelarstwo w strukturach HSU i od dłuższego czasu zabiega o zmianę odpowiednich przepisów krajowych, by możliwe było włączenie kryteriów HSU do systemu kategoryzacji w Polsce.
– Status członka stowarzyszonego HSU oznacza, że będziemy mieli prawo głosu na posiedzeniach tej organizacji. Dzięki temu możemy brać czynny udział w aktualizacji zasad klasyfikacji HSU i w kształtowaniu dalszego rozwoju tego cieszącego się coraz większą popularnością systemu klasyfikacji hoteli w Europie. Przed nami teraz czas intensywnych przygotowań do wprowadzenia kryteriów HSU do polskiego systemu prawnego. Moim zdaniem przełoży się to na wzrost wiarygodności standardu oferowanych usług hotelowych dla turystów, którzy coraz częściej opierają wybór hotelu na klasyfikacji HSU – mówi Ireneusz Węgłowski, prezes IGHP.
Na stronie HSU wkrótce zostanie uruchomiona zakładka w języku polskim, gdzie będą opisane zasady klasyfikacji. Po zaadaptowaniu wszystkich zasad kategoryzacji w polskim systemie prawnym możliwe będzie uzyskanie pełnoprawnego członkostwa naszego kraju w HSU.
Hotelstars Union to działające przy HOTREC zrzeszenie stowarzyszeń hotelarskich z Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Grecji, Gruzji, Niemiec, Węgier, Łotwy, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Polski, Słowenii, Szwecji i Szwajcarii. Jego działalność skupia się na tworzeniu wspólnych kryteriów klasyfikacji obiektów hotelowych, które stanowią dla gości gwarancję jakości usług, a hotelarzom zapewniają przejrzystość i bezpieczeństwo. Zrzeszenie funkcjonuje od 2009 roku.