Zainteresowanie pobytem w historycznych miejscach na Airbnb stale rośnie. Według UNESCO, turystyka kulturowa to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów turystyki na świecie, stanowiący 40 procent rynku. Stowarzyszenie Domus Polonorum, organizacja non-profit mająca na celu opiekę nad historycznymi domami w Polsce, ogłosiło dzisiaj, że Airbnb przekazało 40 000 dolarów na wsparcie ich działań w zakresie odnowy i zachowania dziedzictwa kulturowego.
Darowizna wspiera starania stowarzyszenia w zakresie pomocy prywatnym właścicielom w utrzymaniu historycznych posiadłości, takich jak tradycyjne dwory szlacheckie. Domy historyczne mają szczególne znaczenie w Polsce ze względu na swoją unikalną architekturę, wartość kulturową i trudną historię.
Airbnb wprowadziło kategorię "Historyczne Domy" w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie turystyką kulturową. Darowizna ma na celu wzmocnienie obszarów wiejskich, ochronę dziedzictwa kulturowego i turystyki wiejskiej w całej Polsce. Najnowsze dane z Airbnb potwierdzają rosnące zainteresowanie turystyką kulturową w Polsce - zanotowano 15% wzrost rezerwacji noclegów w historycznych miejscach w pierwszej połowie 2023 roku w porównaniu do 2022 roku. Na początku tego roku Airbnb wprowadziło także nową kategorię "Historyczne Domy", umożliwiając gościom z całego świata odkrywanie i przebywanie w niemal 20 000 historycznych domach w pięciu krajach europejskich, w tym w Polsce.
Airbnb przekazuje 40 000 dolarów Stowarzyszeniu Domus Polonorum na promocję historycznych domów
"Jesteśmy wdzięczni za darowiznę otrzymaną od Airbnb. Pozwoli nam ona wesprzeć właścicieli historycznych domów w Polsce w ich wysiłkach na rzecz zachowania i odrestaurowania tych skarbów kultury. Ten program dofinansowania pomoże nam promować znaczenie dziedzictwa kulturowego i turystyki w Polsce" - mówi Paweł Esse, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Domus Polonorum.
"Cieszymy się, że możemy współpracować ze Stowarzyszeniem Domus Polonorum w Polsce i wspierać zachowanie historycznych domów oraz dziedzictwa kulturowego w kraju. Ta dotacja stanowi dowód na zaangażowanie Airbnb w zrównoważoną turystykę" - powiedziała Małgorzata Kacprzyk, Public Policy Manager, CEE w Airbnb.
"To, co robimy w Domus Polonorum, świadczy o naszym przywiązaniu do kultury polskiego domu" - powiedział Stefan Dunin-Wąsowicz, członek Domus Polonorum, właściciel pałacu rodzinnego w Sichowie. "Wspólnie z Airbnb chcemy dać nowym gościom możliwość przeżycia pobytu w autentycznym domu z długą historią."
Gospodarze posiadający zabytkowe obiekty na Airbnb wynajmują swoją przestrzeń, aby zapewnić gościom unikalny i wyjątkowy pobyt oraz wesprzeć dochód na remont i ulepszenie swojej przestrzeni.
- Nasz dom to prawdziwy skarb historyczny, jesteśmy dumni, że nadal opowiadamy jego historię i przywracamy mu dawny blask. Nasi goście mogą przeżywać tę niesamowitą podróż w czasie razem z nami" - powiedział Jim, Gospodarz Airbnb w Otmuchowie, Polska.
"Korzystanie z usługi Airbnb pozwala nam, jako właścicielom zabytkowego obiektu, dotrzeć do ludzi z całego świata zainteresowanych turystyką historyczną w Polsce. Z drugiej strony, goście uzyskują dostęp do czegoś więcej niż tylko zakwaterowania w atrakcyjnym miejscu. Taki pobyt to doskonała okazja do nauki historii Polski, jej kultury i tradycji. Nasze domy i my sami stajemy się w pewnym sensie "świadkami historii", dzięki którym mogą lepiej zrozumieć kraj i społeczność, którą odwiedzają" - powiedzieli Marta i Michał Smoczyński, właściciele Nowego Dworu w Goszycach.
Pobyty w historycznych domach stają się coraz bardziej popularne w Polsce
Najpopularniejszymi destynacjami na historyczny pobyt w Polsce są:
Działania Airbnb na rzecz turystyki kulturowej w Europie
Ta inicjatywa jest częścią zaangażowania Airbnb w zachowanie dziedzictwa i turystykę kulturową w Europie, po wcześniejszych darowiznach dla takich organizacji jak Schlösser und Gärten in Deutschland e.V. w Niemczech oraz Fondation du Patrimoine we Francji. Zaangażowanie Airbnb w zachowanie dziedzictwa obejmuje także Airbnb Heritage Academy, która oferuje specjalistyczne szkolenia i wsparcie właścicielom historycznych budynków. Obecnie dostępna w kilku krajach europejskich, w tym w Niemczech, Hiszpanii, Francji i Włoszech, Heritage Academy dostarcza Gospodarzom narzędzi, zasobów i porad, aby skutecznie zarządzać i promować swoje historyczne zakwaterowanie.
O Domus Polonorum Association
Domus Polonorum to organizacja, która zajmuje się opieką nad zabytkami kultury należącymi do prywatnych właścicieli w Polsce. Promuje tradycję polskiego dworu szlacheckiego oraz otaczający krajobraz kulturowy, prowadzi działania mające na celu zachowanie dziedzictwa i tożsamości narodowej oraz gromadzi miłośników dziedzictwa narodowego. Domus Polonorum jest członkiem European Historic Houses, międzynarodowej organizacji z siedzibą w Brukseli, która skupia właścicieli prywatnych zabytków kultury.