MATERIAŁ PARTNERA: Jedziesz na narty? MUSISZ zadbać o te rzeczy

2024-01-26

Zima to dla wielu osób najmniej przyjazna pora roku. Istnieje jednak grupa, która wyjątkowo cieszy się z jej nadejścia. Są to fani sportów zimowych, którzy nie mogą się doczekać możliwości szusowania w wyjątkowym, górskim klimacie. Jesteś jednym z nich i wybierasz się na narty? Zobacz, o co powinieneś zadbać — dla komfortu i bezpieczeństwa.

 Zdjecie

O co trzeba zadbać, wyjeżdżając na narty? 5 kluczowych aspektów

 

Każdy miłośnik zimowych sportów wie, że jego pasja jest wyjątkowa, ale może być też niebezpieczna. Narciarstwo jest bowiem bardzo kontuzjogenne. Ryzyko urazów na stoku jest duże. Można je jednak zminimalizować, a także ograniczyć ich skutki. Jak to zrobić? Jakie aspekty są w tym kontekście najważniejsze? 

 

1. Przygotowanie fizyczne

 

Aby jeździć dobrze, bezpiecznie i móc czerpać z tego przyjemność, trzeba się odpowiednio przygotować do zjazdów. Bardzo ważne jest to, żeby zadbać o kondycję. Jeśli każdy ruch będzie nadmiernym wysiłkiem, jazda nie będzie niczym przyjemnym, a wręcz przeciwnie — szybko stanie się męcząca. W przygotowaniu kondycyjnym ważne są treningi cardio: spacery, nordic walking, bieganie czy jazda na rowerze.

 

Kondycja to jednak nie wszystko. Podczas jazdy na nartach pracują mięśnie praktycznie całego ciała. W związku z tym w ramach przygotowania do sezonu warto je dodatkowo wzmocnić. Tutaj przydatny będzie trening siłowy: z dodatkowym obciążeniem lub w ramach pracy z ciężarem własnego ciała. Podczas ćwiczeń dbaj o napinanie mięśni, oddech, a także prawidłową technikę. To ograniczy ryzyko kontuzji i zwiększy efektywność treningów.

 

2. Sprawność i kompletność sprzętu oraz stroju do jazdy

 

Sprzęt narciarski z reguły jest używany rzadko i tylko w sezonie zimowym. W związku z tym przez wiele miesięcy nikt nie sprawdza, w jakim jest stanie. Przed wyjazdem na trasę koniecznie powinieneś to zrobić. Najlepiej oddać całość do serwisu narciarskiego, gdzie kompleksowo zajmą się konserwacją i ewentualną wymianą uszkodzonych lub nadmiernie zużytych części.

 

Ty w tym czasie będziesz mógł zadbać o swój strój narciarski. Powinien zapewniać Ci mobilność, komfort termiczny i bezpieczeństwo. Bardzo ważne w tym aspekcie są dwa elementy: gogle narciarskie i kask. Te pierwsze powinny gwarantować dobrą widoczność w każdych warunkach: również w pełnym słońcu. Kask musi być z kolei dobrze dobrany, aby w pełni chronił głowę przed urazami, do których może dojść np. po upadku czy zderzeniu się z inną osobą.

 

3. Wyposażenie własnej apteczki

 

Jeśli coś stanie Ci się na stoku, jego obsługa lub inni zjeżdżający najpewniej zajmą się udzieleniem Ci pierwszej pomocy, a w razie potrzeby wezwaniem służb medycznych. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, w których konkretne schorzenia i objawy nie będą wymagały natychmiastowego wsparcia i będziesz musiał sobie z nimi poradzić samodzielnie. W takiej sytuacji warto mieć swoją apteczkę, po którą można sięgnąć w każdej chwili.

 

Powinny się w niej znajdować przede wszystkim maści i leki przeciwbólowe, plastry opatrunkowe, środki odkażające i oczywiście środki, które przyjmujesz na stałe. Dzięki temu w razie potrzeby będziesz mógł sięgnąć po to, co złagodzi konkretne objawy jeszcze przed wizytą u specjalisty czy powrotem do domu.

 

4. Wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia

 

Ubezpieczenie narciarskie bardzo Ci się przyda. Zapewni Ci możliwość zrekompensowania ewentualnych szkód, do których może dojść na stoku. Warto wykupić odpowiednią polisę zarówno dla siebie, jak i dla pozostałych członków rodziny.

 

Zyskasz dzięki temu nie tylko wsparcie na wypadek wystąpienia niespodziewanych zdarzeń. Będziesz również spokojniejszy podczas całego wyjazdu. Otrzymasz gwarancję, że nawet jeśli coś się stanie, nie będziesz musiał samodzielnie ponosić konsekwencji.

 

Na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-narciarskie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia narciarskiego. Dotyczą one m.in. kosztów polisy, a także tego, czym są jej poszczególne elementy. 

 

Jak wybrać dla siebie ubezpieczenie narciarskie?

 

Wybierając ubezpieczenie narciarskie, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:

  • suma ubezpieczenia kosztów leczenia,

  • suma ubezpieczenia kosztów ratownictwa,

  • miejsce obowiązywania polisy,

  • zawarcie OC sportowego i NNW w ubezpieczeniu,

  • obowiązujące wyłączenia.

 

Bardzo ważne jest wnikliwe przeanalizowanie ogólnych warunków ubezpieczenia. Pozwoli Ci to wybrać opcję na miarę indywidualnych potrzeb.

 

5. Zorientowanie się w kwestiach związanych z pomocą medyczną

 

Planując wyjazd na narty, pamiętaj, że możesz potrzebować pomocy lekarza. Nie zawsze na miejsce wypadku wzywa się ratowników medycznych. Niekiedy przy mniejszych urazach trzeba samodzielnie dotrzeć do szpitala. Zorientuj się, gdzie jest najbliższa placówka medyczna, w której możesz szukać pomocy. Powinieneś orientować się nie tylko w kwestii szpitala, ale także m.in. całodobowych przychodni. Dzięki temu w razie zagrożenia nie będziesz w stresie szukać informacji, a udasz się w znane Ci miejsce.

 

Narty to piękny, ale też niebezpieczny sport. W związku z tym warto zrobić wszystko, aby ograniczyć ryzyko kontuzji i urazów, a także ich konsekwencji. Dzięki temu zwiększysz poziom poczucia bezpieczeństwa, a czas zimowego urlopu będzie spokojniejszy.

 

 

 


Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail