przewoźnicy

Ferie z PKP Intercity

2025-01-18

W poniedziałek 20 stycznia rozpocznie się pierwsza tura zimowych ferii. Z przerwy od nauki skorzystają uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ferie można spędzić w popularnych ośrodkach turystycznych, ale też warto zaplanować wypad do innych atrakcyjnych miejsc, poza popularnymi zimowymi kurortami. Na podróżnych czeka szeroka oferta połączeń pociągami PKP Intercity.

 

PKP Intercity 1 zima

 

Tradycyjnie co roku największym zainteresowaniem turystów cieszą się polskie góry. Tatry, Karkonosze, a może Beskidy? Niekwestionowaną stolicą zimowego wypoczynku jest Zakopane. Do stolicy Tatr można dojechać prawie z każdego regionu Polski. Z Krakowa podróż trwa nieco ponad 2 godziny, a z Warszawy 4 godziny 35 minut.

 

Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mają do wyboru wiele atrakcyjnych połączeń w górskie kierunki. Bezpośrednio pociągami z Bydgoszczy można dojechać do Jeleniej Góry, gdzie swoimi atrakcjami kuszą Karkonosze lub do stolicy Tatr – Zakopanego, by skorzystać z tamtejszych stoków narciarskich. Do dyspozycji podróżnych są dogodne połączenia kategorii InterCity, np. Pomorzanin (rel. Gdynia Gł. – Jelenia Góra), Heweliusz (rel. Gdynia Gł. – Jelenia Góra / Bielsko-Biała Gł.), Witkacy (rel. Gdynia Gł. – Zakopane).

 

Mieszkańcy Wielkopolski mogą skorzystać z uroków zarówno Beskidów, dojeżdżając do Bielska-Białej lub Tatr, gdzie dojadą do stolicy najpopularniejszego zimowego regionu np. pociągami: IC Halny (rel. Poznań Gł. – Zakopane), IC Artus (rel. Gdynia Gł. – Bielsko-Biała Gł.), IC Heweliusz (rel. Gdynia Gł. – Bielsko-Biała Gł.), IC Osterwa (rel. Szczecin Gł. – Zakopane) czy nocnym składem IC Podhalanin (rel. Szczecin Gł. – Zakopane).

 

Z Poznania i Bydgoszczy możliwa jest także podróż w Karkonosze, dzięki grupom wagonów bezpośrednich prowadzonych pociągami IC Pomorzanin, Heweliusz oraz Baltic Express. Ponadto każdego dnia funkcjonują 4 bezpośrednie połączenia z Kotliną Kłodzką oraz Czechami.

 

Z Małopolski na Podhale (Zakopane) można dojechać 7 codziennymi pociągami IC/TLK oraz codziennym pociągiem EIC Tatry rel. Warszawa – Zakopane i weekendowym pociągiem EIC Morskie Oko rel. Gdynia – Zakopane. Mają tez możliwość wyjazdów w Beskid Sądecki (Krynica-Zdrój, Muszyna, Rytro, Wierchomla, Piwniczna) codziennymi pociągami TLK Małopolska i Karpaty (rel. Gdynia – Kraków – Krynica-Zdr.) i weekendowym pociąg IC Malinowski (rel. Warszawa – Kraków – Krynica-Zdr.).

 

W Beskid Śląski (Wisła, Ustroń) dojadą weekendowym pociąg IC Beskidy (rel. Warszawa – Kraków – Wisła Uzdrowisko), a w Sudety (Kłodzko, Jelenia Góra) pociągiem IC Szczeliniec (rel. Kraków – Kłodzko – Jelenia Góra).

 

Z Krakowa można dojechać również do Austrii oraz południowych Niemiec. Nocny pociąg IC Chopin zapewnia połączenie m.in. do Monachium i Salzburga, a dzienne IC Porta Moravica i IC Danubius m.in. do Wiednia i Grazu. Z tych miejscowości można dojechać z przesiadką do wielu alpejskich kurortów.

 

Z województwa świętokrzyskiego do Zakopanego bezpośrednio można dojechać pociągiem TLK Lubomirski. Dzięki znacznemu zwiększeniu liczby połączeń w nowym rozkładzie jazdy, o wiele większe są też możliwości jazdy z przesiadką – pomiędzy Krakowem a Zakopanem. Pociągi PKP Intercity kursują co 2 godziny przez cały dzień, zaś pomiędzy Kielcami a Krakowem – przez większość dnia co godzinę. Z Kielc trzy razy dziennie kursuje pociąg PKP Intercity do Katowic. Na tej stacji węzłowej można przesiąść się w często kursujące pociągi Kolei Śląskich w Beskidy – w kierunku Zwardonia oraz Wisły.

 

Spokojny spacer brzegiem morza

 

Zimą nadmorskie miejscowości stają się ciche i praktycznie pozbawione turystów. Rozległe plaże to idealne miejsca do długich spacerów brzegiem morza, podczas których wdychamy świeże i pełne jodu powietrze. Nadmorskie miejscowości w scenerii zimowej mogą sprzyjać wypoczynkowi.

 

Nad morze ze stolicy województwa kujawsko-pomorskiego bezpośrednio można pojechać np. pociągami: IC Bałtyk (rel. Poznań Gł. - Gdynia Gł.), IC Lednica (rel. Wrocław Gł. - Gdynia Gł.), IC Kociewie (rel. Łódź Fabryczna - Gdynia Gł.), IC Staszic (rel. Warszawa Wschodnia - Kołobrzeg).

 

Także mieszkańcy województwa lubuskiego mają do dyspozycji dogodne połączenia nad polski Bałtyk. Dojadą tam składami bezpośrednio z Zielonej Góry: IC Bachus i IC Stoczniowiec (rel. Zielona Góra Gł. – Gdynia Gł.), IC Chełmoński (rel. Kraków Gł. – Świnoujście), IC Wyczółkowski (rel. Przemyśl Gł. – Świnoujście).

 

Natomiast mieszkańcy świętokrzyskiego mogą ruszyć nad morze z Kielc do Trójmiasta, korzystając z połączenia dziennego pociągiem TLK Lubomirski lub nocnego IC Ustronie, którym dojadą także do Kołobrzegu.

 

Wiele dogodnych połączeń nad Bałtyk wiedzie z Małopolski. W kierunku Trójmiasta z Krakowa kursuje 7 pociągów kategorii EIP oraz 6 pociągów IC/TLK. Ze stolicy Małopolski można też pojechać do miejscowości na Pomorzu Zachodnim i Środkowych (Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka), w tym składami nocnymi: IC Przemyślanin (rel. Przemyśl Gł. – Świnoujście/Ustka) i IC Ustronie (rel. Kraków – Gdynia – Kołobrzeg). Dziennych jest 5 pociągów w kategoriach ekonomicznych IC i TLK, które jadą do Kołobrzegu, Świnoujścia i Ustki.

 

Z walorów pobytów nad morzem mogą skorzystać mieszkańcy Wielkopolski, dla których PKP Intercity oferuje wiele dogodnych połączeń. Bezpośrednimi pociągami z Poznania można dojechać składami IC i TLK na Pomorze Zachodnie czy Środkowe, do Kołobrzegu, Świnoujścia i Ustki.

 

Oferty promocyjne i ulgi ustawowe w PKP Intercity

 

Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. Możemy skorzystać między innymi z oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC. Aby pobrać bilet z wybraną ofertą wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.

 

Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.

 

We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.

 

Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% - na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.

 

Informacja dla podróżnych

 

W czasie trwania zimowych ferii do dyspozycji pasażerów, na największych dworcach w Polsce, szczególnie w weekendy, będą informatorzy mobilni. Pomogą oni podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Informacje o rozkładzie jazdy oraz aktualne komunikaty dostępne są na stronie www.intercity.pl. Dla pasażerów jest też ogólnodostępny numer infolinii PKP Intercity: +48 22 322 22 22, czynny całodobowo przez 7 dni w tygodniu dla abonentów krajowych i zagranicznych. Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.


Polecamy

To też może Cię zainteresować









 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail