W poniedziałek 20 stycznia rozpocznie się pierwsza tura zimowych ferii. Z przerwy od nauki skorzystają uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ferie można spędzić w popularnych ośrodkach turystycznych, ale też warto zaplanować wypad do innych atrakcyjnych miejsc, poza popularnymi zimowymi kurortami. Na podróżnych czeka szeroka oferta połączeń pociągami PKP Intercity.
Tradycyjnie co roku największym zainteresowaniem turystów cieszą się polskie góry. Tatry, Karkonosze, a może Beskidy? Niekwestionowaną stolicą zimowego wypoczynku jest Zakopane. Do stolicy Tatr można dojechać prawie z każdego regionu Polski. Z Krakowa podróż trwa nieco ponad 2 godziny, a z Warszawy 4 godziny 35 minut.
Mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego mają do wyboru wiele atrakcyjnych połączeń w górskie kierunki. Bezpośrednio pociągami z Bydgoszczy można dojechać do Jeleniej Góry, gdzie swoimi atrakcjami kuszą Karkonosze lub do stolicy Tatr – Zakopanego, by skorzystać z tamtejszych stoków narciarskich. Do dyspozycji podróżnych są dogodne połączenia kategorii InterCity, np. Pomorzanin (rel. Gdynia Gł. – Jelenia Góra), Heweliusz (rel. Gdynia Gł. – Jelenia Góra / Bielsko-Biała Gł.), Witkacy (rel. Gdynia Gł. – Zakopane).
Mieszkańcy Wielkopolski mogą skorzystać z uroków zarówno Beskidów, dojeżdżając do Bielska-Białej lub Tatr, gdzie dojadą do stolicy najpopularniejszego zimowego regionu np. pociągami: IC Halny (rel. Poznań Gł. – Zakopane), IC Artus (rel. Gdynia Gł. – Bielsko-Biała Gł.), IC Heweliusz (rel. Gdynia Gł. – Bielsko-Biała Gł.), IC Osterwa (rel. Szczecin Gł. – Zakopane) czy nocnym składem IC Podhalanin (rel. Szczecin Gł. – Zakopane).
Z Poznania i Bydgoszczy możliwa jest także podróż w Karkonosze, dzięki grupom wagonów bezpośrednich prowadzonych pociągami IC Pomorzanin, Heweliusz oraz Baltic Express. Ponadto każdego dnia funkcjonują 4 bezpośrednie połączenia z Kotliną Kłodzką oraz Czechami.
Z Małopolski na Podhale (Zakopane) można dojechać 7 codziennymi pociągami IC/TLK oraz codziennym pociągiem EIC Tatry rel. Warszawa – Zakopane i weekendowym pociągiem EIC Morskie Oko rel. Gdynia – Zakopane. Mają tez możliwość wyjazdów w Beskid Sądecki (Krynica-Zdrój, Muszyna, Rytro, Wierchomla, Piwniczna) codziennymi pociągami TLK Małopolska i Karpaty (rel. Gdynia – Kraków – Krynica-Zdr.) i weekendowym pociąg IC Malinowski (rel. Warszawa – Kraków – Krynica-Zdr.).
W Beskid Śląski (Wisła, Ustroń) dojadą weekendowym pociąg IC Beskidy (rel. Warszawa – Kraków – Wisła Uzdrowisko), a w Sudety (Kłodzko, Jelenia Góra) pociągiem IC Szczeliniec (rel. Kraków – Kłodzko – Jelenia Góra).
Z Krakowa można dojechać również do Austrii oraz południowych Niemiec. Nocny pociąg IC Chopin zapewnia połączenie m.in. do Monachium i Salzburga, a dzienne IC Porta Moravica i IC Danubius m.in. do Wiednia i Grazu. Z tych miejscowości można dojechać z przesiadką do wielu alpejskich kurortów.
Z województwa świętokrzyskiego do Zakopanego bezpośrednio można dojechać pociągiem TLK Lubomirski. Dzięki znacznemu zwiększeniu liczby połączeń w nowym rozkładzie jazdy, o wiele większe są też możliwości jazdy z przesiadką – pomiędzy Krakowem a Zakopanem. Pociągi PKP Intercity kursują co 2 godziny przez cały dzień, zaś pomiędzy Kielcami a Krakowem – przez większość dnia co godzinę. Z Kielc trzy razy dziennie kursuje pociąg PKP Intercity do Katowic. Na tej stacji węzłowej można przesiąść się w często kursujące pociągi Kolei Śląskich w Beskidy – w kierunku Zwardonia oraz Wisły.
Spokojny spacer brzegiem morza
Zimą nadmorskie miejscowości stają się ciche i praktycznie pozbawione turystów. Rozległe plaże to idealne miejsca do długich spacerów brzegiem morza, podczas których wdychamy świeże i pełne jodu powietrze. Nadmorskie miejscowości w scenerii zimowej mogą sprzyjać wypoczynkowi.
Nad morze ze stolicy województwa kujawsko-pomorskiego bezpośrednio można pojechać np. pociągami: IC Bałtyk (rel. Poznań Gł. - Gdynia Gł.), IC Lednica (rel. Wrocław Gł. - Gdynia Gł.), IC Kociewie (rel. Łódź Fabryczna - Gdynia Gł.), IC Staszic (rel. Warszawa Wschodnia - Kołobrzeg).
Także mieszkańcy województwa lubuskiego mają do dyspozycji dogodne połączenia nad polski Bałtyk. Dojadą tam składami bezpośrednio z Zielonej Góry: IC Bachus i IC Stoczniowiec (rel. Zielona Góra Gł. – Gdynia Gł.), IC Chełmoński (rel. Kraków Gł. – Świnoujście), IC Wyczółkowski (rel. Przemyśl Gł. – Świnoujście).
Natomiast mieszkańcy świętokrzyskiego mogą ruszyć nad morze z Kielc do Trójmiasta, korzystając z połączenia dziennego pociągiem TLK Lubomirski lub nocnego IC Ustronie, którym dojadą także do Kołobrzegu.
Wiele dogodnych połączeń nad Bałtyk wiedzie z Małopolski. W kierunku Trójmiasta z Krakowa kursuje 7 pociągów kategorii EIP oraz 6 pociągów IC/TLK. Ze stolicy Małopolski można też pojechać do miejscowości na Pomorzu Zachodnim i Środkowych (Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustka), w tym składami nocnymi: IC Przemyślanin (rel. Przemyśl Gł. – Świnoujście/Ustka) i IC Ustronie (rel. Kraków – Gdynia – Kołobrzeg). Dziennych jest 5 pociągów w kategoriach ekonomicznych IC i TLK, które jadą do Kołobrzegu, Świnoujścia i Ustki.
Z walorów pobytów nad morzem mogą skorzystać mieszkańcy Wielkopolski, dla których PKP Intercity oferuje wiele dogodnych połączeń. Bezpośrednimi pociągami z Poznania można dojechać składami IC i TLK na Pomorze Zachodnie czy Środkowe, do Kołobrzegu, Świnoujścia i Ustki.
Oferty promocyjne i ulgi ustawowe w PKP Intercity
Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. Możemy skorzystać między innymi z oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC. Aby pobrać bilet z wybraną ofertą wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.
Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.
We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.
Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% - na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.
Informacja dla podróżnych
W czasie trwania zimowych ferii do dyspozycji pasażerów, na największych dworcach w Polsce, szczególnie w weekendy, będą informatorzy mobilni. Pomogą oni podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Informacje o rozkładzie jazdy oraz aktualne komunikaty dostępne są na stronie www.intercity.pl. Dla pasażerów jest też ogólnodostępny numer infolinii PKP Intercity: +48 22 322 22 22, czynny całodobowo przez 7 dni w tygodniu dla abonentów krajowych i zagranicznych. Koszt połączenia zgodny z taryfą operatora.