Europejski koktajl wrażeń

Wizyta w Belgii nie powinna się wyłącznie kojarzyć z „centrum operacyjnym” unijnych instytucji w Brukseli. Ten niewielki terytorialnie kraj federacyjny, wciśnięty między Francję, Niemcy i Holandię, zaskakuje bogactwem architektonicznym od gotyku brabanckiego po secesję, kolekcjami malarstwa z Brueglem na czele, malowniczymi pejzażami, zwłaszcza łagodnych wzniesień Ardenów w sąsiedztwie Luksemburga, czy miejscami związanymi z wielką historią jak Waterloo. Wisienką na tym torcie są rozkosze ciała: czekolada, małże i piwo.


rt_2010_07-13.jpg

Belgia, na tle innych krajów Europy, jest stosunkowo mało znana. Dla organizatorów turystyki brak morza i wysokich gór czy kapryśna, często deszczowa pogoda mogą stanowić pewnego rodzaju problem. Tymczasem Belgia to kopalnia możliwości. Oto przegląd jej najciekawszych miast i ich okolic w pigułce:


OCZYWIŚCIE BRUKSELA

Co pokazać: Bogactwo stylów architektonicznych rozpoczynając tradycyjnie od Grand-Place, bezspornie jednego z najpiękniejszych placów świata, położonego w sercu brukselskiej starówki. Otaczają go kamieniczki w stylu italoflamandzkim, reprezentujące poszczególne cechy rzemieślników. Tu, pod numerem 13, znajduje się Muzeum Kakao i Czekolady z pokazami, degustacją i możliwością zakupu. Ozdobą placu jest Ratusz z 96-m wieżą, będący reprezentantem gotyku brabanckiego. Ilot Sacre, czyli średniowieczną dzielnicę wąskich uliczek pełnych domów o ceglastych, ząbkowatych frontonach – liczne tawerny i piwiarnie to dobre miejsce dla zorganizowania posiłku dla grup. Skwery secesyjne z około stoma budynkami przy Square Marie-Louise, Square Ambiorix, Square Marguerite.



Waterloo

Słynne pole bitwy znajduje się zaledwie 18 km od Brukseli. Ciekawsze od samego miejsca historycznej bitwy – dziś wielokilometrowego pasa pofałdowanej murawy – jest Muzeum Wellingtona mieszczące się w dawnej gospodzie, gdzie stacjonował w noc poprzedzającą starcie książę, dowodzący wojskami Brytyjczyków, Niemców i Holendrów, które pokonały Napoleona, co zmusiło go do abdykacji. Strona oficjalna: www.waterloo1815.be/en/waterloo/



Klasycystyczny budynek Giełdy w dzielnicy Saint-Gery – w budowie jej fasady partycypował młody August Rodin. W tutejszej piwiarni można skosztować half en half, czyli mieszanki szampana i białego wina lub jednego z 450 rodzajów piwa. Dzielnicę UE: z budynkami Parlamentu Europejskiego, Rady Europy, Rady Unii Europejskiej, gmach Charlemagne (Karol Wielki) mieszczący kilka Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej i Berlaymont po liftingu, w wyniku którego „odazbestowiono” ten szklany budynek w kształcie krzyża św. Andrzeja, gdzie rezyduje 2700 komisarzy i innych urzędników wspólnotowych.



DODATKOWO

Bruegel i Magr itt e w Królewskich Muzeach Sztuk Pięknych przy rue de la Regencel 3

Szkielety iguanodonów – dinozaurów sprzed 135 mln lat w Muzeum sztuk naturalnych przy rue Vautier 29 – jedne z najbogatszych na świecie.

Projekcja koncertu pożegnalnego Brela w zrekonstruowanej paryskiej Olimpii w Fundacji Jacquesa Brela przy Place de la Vielle-Halle-aux-Bles.

Wyrafinowane brukselskie koronki w Muzeum Odzieży i Koronki przy rue de la Violette 12.

Spot kanie ze Smurfami i bohaterami kreskówek w Belgijskim Centrum Komiksu w secesyjnej kamienicy autorstwa Victora Horta przy rue des Sables 20 i Domu Komiksu przy Boulevard de l’Imperatrice 1. A także ściany-graffiti z bohaterami komiksów w dzielnicy Marolles, m.in. rue des Capucins, rue Piermans.


Designerski szlak w dzielnicy Saint- Gery z butikami tutejszych stylistów.

Spacer w siedmiomilowych butach lub podróż rakietą Ariane w parku Mini-Europe u stóp gigantycznego modelu atomu ze stali – Atomium, pamiątce po II wystawie światowej w Brukseli w 1958 r.



rt_2010_07-7.jpg

Zakwaterowanie:

• 200 hoteli: www.brusselsinternatio-nal. be/wabxlint/en/visitor/stay-overnight/hotelsbrussels- reservation.act,
• ponad 360 pokoi hotelowych w formule B&B i cenie od 55 euro wzwyż, zarządzanych przez centralę rezerwacji Bed&Brussels, działającą na rynku od 14 lat i oferującą wyłącznie produkt...

Wydanie: 3/2010, ODKRYWAMY ZAGRANICZNE DESTYNACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail