Pilot z certyfikatem, nie licencją

Od początku tego roku zawód pilota turystycznego czy przewodnika (z wyjątkiem przewodników górskich) może uprawiać każdy. W założeniu deregulacja miała ułatwić start w zawodzie. Praktyka jednak okazała się nieco inna.

rt-2014-12-33

W rzeczywistości okazało się, że w przypadku osób nie mających jakichś szczególnych umiejętności czy wiedzy (np. ornitologicznej) rozpoczęcie pracy w charakterze „zwykłego” pilota jest dziś trudniejsze. O ile w przypadku dużych biur sprawa była stosunkowo prosta, bo część z nich i tak organizowała swoje szkolenia i miała swoje standardy rekrutacji, o tyle małe biura stanowiące przecież na rynku większość miały z tym problem. Dotychczas kiedy zgłaszał się kandydat na pilota, wiadomo było przynajmniej, że skoro zdał odpowiedni egzamin, miał pewną podstawową wiedzę (choćby o przepisach). Nie oznaczało to oczywiście, że nadaje się do tej pracy, jednak do weryfikacji lub doszkolenia zostawała tylko wiedza szczegółowa, niezbędna przy obsłudze konkretnych imprez oferowanych przez konkretne biuro podróży. W przypadku usług przewodnickich sprawa jest jeszcze trudniejsza. Nowa osoba powinna właściwie być przez przyszłego zleceniodawcę przeegzaminowana. W efekcie rozpoczęcie kariery pilota turystycznego stało się jeszcze trudniejsze.

rt-2014-12-34

Do pracy z certyfikatem

Dotychczas pojawiło się kilka inicjatyw mówiących o potrzebie wprowadzenia jakichś środowiskowych standardów i form certyfikacji umiejętności. Jednak dopiero inicjatywa Polskiej Izby Turystyki wyszła z fazy propozycji i przeszła do fazy realizacji. Obecnie przygotowano dokładny zakres tematyczny, jaki będzie obowiązywał na egzaminach, a nawet przeprowadzono pierwsze warsztaty dla egzaminatorów i na początku listopada wydano pierwsze zaświadczenia o wpisie na listę egzaminatorów. Podstawowym założeniem projektu certyfikacji jest potwierdzanie w ten sposób kwalifikacji zawodowych osób, które tego potrzebują. Krótko mówiąc, doświadczeni piloci mający poprzednie uprawnienia i swoją markę na rynku nie potrzebują certyfikatu. Tak naprawdę możliwość jego zdobycia jest cenna przede wszystkim dla tych, którzy swoją pracę z grupami turystycznymi chcą zacząć. Egzamin jest więc dobrowolny. Można do niego przystąpić po szkoleniu lub bez wcześniejszego szkolenia. Wybór należy do kandydata. Najważniejsze są...

Wydanie: 10/2014, ŚWIAT BRANŻY
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail