Projekt nowej dyrektywy przyjęty

Rada ds. Konkurencyjności przyjęła kompromisowy projekt dyrektywy unijnej w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych. Ma ona zastąpić obowiązująca obecnie dyrektywę nr 90/314 wydaną jeszcze pod szyldem EW G i obowiązującą od 25 lat.

pws-2015-06g-02

Przyjecie nowego dokumentu nastąpiło po długich negocjacjach. W sumie prace nad nowymi rozwiązaniami trwały 6 lat. Jednak teraz tempo prac będzie błyskawiczne. Projekt zostanie skierowany do Parlamentu Europejskiego, który ma go przegłosować jeszcze w czerwcu. Na tym etapie raczej nie ma szans na poważne zmiany. Zatwierdzenie ostatecznej wersji dokumentu planowane jest na początku jesieni. Później pozostanie jeszcze tylko publikacja w oficjalnym dzienniku urzędowym Unii Europejskiej, co będzie oznaczało wejście dokumentu w życie. Zgodnie z zapowiedziami ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Przewidywany okres na wprowadzenie regulacji do prawa krajów członkowskich to dwa lata. Firmy będą miały jeszcze dodatkowe pół roku na dostosowanie się do tych wymogów. Oznacza to, że teoretycznie (bo wdrażanie nie zawsze odbywa się zgodnie z harmonogramem) najpóźniej latem 2018 roku branża turystyczna będzie w Polsce funkcjonowała zgodnie z nowymi wymogami. Przyjęcie Dyrektywy zmusi polskie władze do zintensyfikowania prac nad nową Ustawą o usługach turystycznych. Trzeba będzie ją napisać najpóźniej do 2017 roku, nie oznacza to jednak, że należy zwlekać do ostatniej chwili. – Doprecyzowanie jej zapisów oraz opracowanie sposobu implementacji przyjętych w niej zasad będzie stanowiło ogromne wyzwanie, a prace nad pisaniem nowej ustawy o usługach turystycznych powinny zostać podjęte niezwłocznie. Polska Izba Turystyki deklaruje, że będzie brała aktywny udział w tych pracach – dodaje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. Więcej o proponowanych zmianach piszemy w dalszej części numeru.

Wydanie: 2/2015, AKTUALNOŚCI


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail