Piotrków Trybunalski jest miastem o długiej i bogatej historii. Jest również dowodem, że nie mając morza ani gór, można stworzyć atrakcyjny produkt turystyczny.
Najważniejsze letnie imprezy:
• 15-16.07 Ogólnopolskie Trybunały Nalewkowe
• 29-30.07 V Jubileuszowa Biesiada Trybunalska
• 15-16.09 PiotrkOFF Art Festiwal – festiwal muzyki alternatywnej, IX edycja
• 29-30.09 Światowe Dni Turystyki – wojewódzkie obchody w Piotrkowie Trybunalskim
W rzeczywistości Piotrków zbiornik wodny posiada, jednak – choć niewątpliwie dodaje mu to atrakcyjności – swój produkt zbudował na czymś zupełnie innym. Miasto przez wieki było ważnym ośrodkiem politycznym, czego pamiątki można tu znaleźć do dziś. I niewątpliwie jest to jeden z mocnych punktów tutejszej oferty. Właśnie jako ważny ośrodek polityczny, Piotrków przez wieki przyciągał wielu ludzi różnych kultur. Dziś wspomnienie o tym i pamiątki dawnych wieloetnicznych mieszkańców są jednym z atutów miasta. Piotrków (człon Trybunalski dodano po wojnie) przez ponad 200 lat był siedzibą Trybunału Koronnego. Tu obradowały pierwsze sejmy i z tego powodu miasto uznawane jest za kolebkę naszego parlamentaryzmu. Przez 161 lat Piotrków był miastem parlamentarnym i w tym okresie, jak się szacuje, sejm zbierał się tu około 100 razy. A skoro obradował parlament, to musiał tu często przebywać monarcha. Najlepszym miejscem, by przenieść się w czasy, kiedy szlachta zjeżdżała tu z całego królestwa, jest Muzeum w Piotrkowie, które mieści się w budynku postawionym dla Zygmunta Starego. Pełnił on funkcję królewskiej rezydencji podczas obrad sejmu. Dziś mieści ekspozycję stałą zgromadzoną w kilku działach: archeologii, militariów, historii, etnografii oraz sztuki. Poza tym organizowane są tu rozmaite wystawy czasowe i wydarzenia. Inną pamiątką po czasach rycerskich jest zamek Jaxów-Bykowskich.
Szlaki wielu kultur
Piotrków, korzystając ze swojej bogatej historii, stworzył tematyczne szlaki turystyczne prezentujące dziedzictwo kulturowe różnych grup narodowych i wyznaniowych, które na przestrzeni dziejów zamieszkiwały miasto. Na turystów czeka więc szlak luterański, rosyjski czy żydowski. W planach Centrum Informacji...