Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 Ceny u schyłku sezonu

Wzrost cen imprez turystycznych wyraźnie wyhamował. Jednak Grecja wciąż w cenie – wynika z analizy eksperta firmy TravelData.

rt 2017 09zz 26

  Wpoprzednich wydaniach „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy jedenaście porównań średnich cen wyjazdów na najbardziej popularnych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2016 i 2017. Opierały się one na danych o cenach z mniej więcej połowy kolejnych miesięcy od pierwszego miesiąca sprzedaży first minute, czyli października 2016 r., do czerwca 2017, a ostatnie były datowane na 3 sierpnia tego roku. W stałym standardzie poprzednich porównań na potrzeby zestawień przyjmowano ceny wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia, czyli w okresie między 7 a 13 sierpnia, który jest bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W obecnym zestawieniu z 7 września na potrzeby porównań przyjęto ceny wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu października, czyli w okresie między 2 a 8 tego miesiąca, a zatem już w okresie schyłku tegorocznego sezonu letniego. Jak łatwo dostrzec, odmiennie niż w zdecydowanej większości wcześniejszych zestawień, tabela nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie czerwieni, które oznaczały, że ceny wyjazdów były znacząco wyższe od poziomów z roku ubiegłego. Obecnie zestaw kolorów, tak jak w ostatnim zestawieniu sierpniowym, stał się już wyraźnie bardziej zrównoważony, a kolory zielony lub neutralny biały zagościły już na prawie połowie przedstawianych w tabeli kierunków. Z tą sytuacją koresponduje stosunkowo nieduży średni wzrost cen dla 15 kierunków wobec odpowiedniego okresu przed rokiem, który wyniósł w tym zestawieniu 75 zł, czyli był zdecydowanie niższy niż we wcześniejszych zestawieniach z 7 lipca, 15 czerwca, 11 maja i 13 kwietnia, gdy średnie ceny rosły odpowiednio o 291, 189, 205 i 237 zł. Przed rokiem o tej porze wzrost średnich cen wycieczek było nieco większy, a mianowicie o 133 zł, choć przez większą część sezonu w tabelach przeważał kolor zielony, czyli ceny były niższe. W końcowej fazie sezonu pojawił się jednakże znaczący wzrost popytu na zagraniczne wyjazdy, który miał spory związek z istotnym przyspieszeniem dynamiki dochodów gospodarstw domowych, który w tym czasie był już dodatkowo wspomagany wypłatami z programu Rodzina 500+. W obecnym sezonie sytuacja była mniej więcej odwrotna. Prawie przez wszystkie miesiące w tabelach przeważały różne odcienie czerwieni, a pod jego koniec skala wzrostu cen wyjazdów obniżyła się do poziomów niższych niż przed rokiem. To słabnięcie dynamiki cen miało związek ze słabnącym popytem, a ten z kolei ze schyłkową fazą efektu jego wspomagania ze strony wypłat z programu Rodzina 500+ i nawet jego pewną negatywną rolą w tym zakresie, gdyż ogólna skala wypłat otrzymywanych przez rodziny w czerwcu, lipcu i sierpniu była przejściowo nieco niższa niż w tych samych miesiącach przed rokiem, i to zarówno ujęciu nominalnym, jak i realnym. 

rt 2017 09zz 27

Grecja ponownie z największym wzrostem cen

W ubiegłym sezonie kierunki greckie cieszyły się relatywnie dużym powodzeniem, co skutkowało zwyżkami cen wobec sezonu 2015 w granicach od 40 (późna zima/wiosna) do 200 zł (wakacje). Bardziej adekwatna do generalnej sytuacji jest druga...Andrzej Betlej. Autor jest współwłaścicielem i analitykiem firmy TravelData

Wydanie: 9/2017, ANALIZA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© 2017 ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne