Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 Ceny imprez sezonu letniego 2018 teraz i przed rokiem

Sezon ten od samego początku charakteryzował się bardzo dobrą koniunkturą i wysokimi wzrostami sprzedaży rok do roku, która w uśrednionych wartościach całosezonowych była bliska 23 proc. Efektem tak dobrej koniunktury były wyższe niż przed rokiem ceny, zwłaszcza w drugiej połowie sezonu.

 

rt 2017 12ae 22

 

  Wtym roku czołowe biura podróży stosunkowo wcześnie rozpoczęły sprzedaż ofert na kolejny sezon lato 2018, a lider polskiego rynku turystyki wyjazdowej, czyli biuro Itaka, uczynił to już na początku września, tak więc już poprzednie porównanie cen było dość reprezentatywne, gdyż brało w nim udział ponad 2,6 tys. hoteli, a w szczycie sprzedaży liczba ta dochodzi do 3 tys. obiektów.

Obecnie przedstawione, drugie z kolei porównanie cen wycieczek dla nowego sezonu lato 2018 jest reprezentatywne w jeszcze większym stopniu niż listopadowe, gdyż brało w nim udział nawet ponad 3,1 tys. hoteli, a w zestawieniach występują już pełne lub nieomal pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. Różnica w stosunku do zestawień zeszłorocznych jest też taka, że rozszerzony został zestaw kierunków z 16 do 20, co daje pełniejszy obraz tendencji cenowych panujących na rynku imprez turystycznych. Tak jak to było w wypadku porównań cen z ubiegłego sezonu letniego, na potrzeby zestawienia przyjęto pierwszy pełny tydzień sierpnia, czyli okres między 6 a 12 sierpnia 2018 r., a zatem bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. Jak łatwo dostrzec, tak jak w zestawieniu listopadowym i zupełnie odmiennie niż w zdecydowanej większości zestawień z ubiegłego sezonu, tabela nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie czerwieni, które oznaczały, że ceny wyjazdów były znacząco wyższe w porównaniu z poziomami z roku poprzedniego. Obecnie zestaw kolorów stał się już wyraźnie bardziej zrównoważony, a nawet kolory zielony lub neutralny biały uzyskały teraz wyraźną przewagę i zagościły na czterech piątych przedstawianych w tabeli kierunków (miesiąc temu było to trzy czwarte).

Z tą sytuacją koresponduje umiarkowany średni spadek cen dla 20 kierunków wobec takiego samego okresu przed rokiem, który wyniósł w tym zestawieniu 52 zł, a zatem znacząco więcej niż poprzednio (spadek wyniósł 2 zł) i była to sytuacja całkowicie inna niż we wcześniejszych ubiegłosezonowych zestawieniach z 7 września, 3 sierpnia, 7 lipca, 15 czerwca, 11 maja i 13 kwietnia, gdy średnie ceny rosły o odpowiednio 75, 36, 291, 189, 205 i 237 zł. To stopniowe słabnięcie dynamiki cen, która pozostawała w generalnym trendzie spadkowym, mogło mieć związek z mniejszymi przyrostami popytu wynikającymi z malejącej dynamiki wzrostu dochodów gospodarstw domowych, a te ze stopniowym słabnięciem efektu wsparcia ze strony wypłat z programu Rodzina 500+ oraz z wzrostowym trendem wzmacniania się siły złotego, zwłaszcza wobec amerykańskiego dolara. 

Grecja powraca na pozycję lidera wzrostu cen

W ubiegłym sezonie (lato 2017) kierunki greckie cieszyły się znaczącym powodzeniem, co skutkowało najczęściej istotnymi zwyżkami cen wycieczek wobec sezonu 2016. W ostatnim, wrześniowym zestawieniu z ubiegłego sezonu ceny wycieczek do Grecji były wyższe od cen sprzed roku średnio o 183 zł, a we wcześniejszych (z wyjątkiem sierpniowego) średnie ceny tego kierunku były regularnie znacząco wyższe od cen z poprzedniego sezonu, a mianowicie o 352, 250, 305, 275, 226, 232, 179 i 161 zł. Popularność kierunków greckich była w dużej mierze generowana przez postępujący wzrost zamożności Polaków z obszaru Polski B, dla których Hiszpania pozostawała jednak wciąż zbyt droga, a kierunki tureckie i egipskie – pomimo atrakcyjniejszych cen, szczególnie tych ostatnich – budziły jeszcze obawy dużej części naszych turystów. W sezon lato 2018 Grecja weszła w tym zestawieniu z symboliczną średnią zwyżką cen, która wyniosła 5 zł i dała jej miejsce w środku stawki wzrostów wśród najważniejszych kierunków, ale obecnie stała się już liderem zwyżek cen wycieczek ze średnim wzrostem w wysokości 31 zł. Droższe były zwłaszcza wyspy Rodos i Kreta – o 216 i 94 zł, ale na pozostałych najważniejszych wyspach wystąpiły zniżki – najniższe...


Wydanie: 12/2017, ANALIZA

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© 2017 ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne