Tym, co przyciąga turystów, są zapierające dech widoki z połonin, bieszczadzkie diabły i anioły, dzika przyroda, drewniane cerkiewki oraz przygoda. Województwo podkarpackie to jeden z najbardziej „zielonych” regionów Polski. Jesienią przybiera on ciepłe odcienie ochry, brązów, czerwieni, rudości i złota. Warto więc o tej porze roku Podkarpacie wpisać do kalendarza wycieczek.
Region ten oferuje turystom setki kilometrów szlaków górskich wędrówek, tras rowerowych, pieszych, konnych, a także kolejki wąskotorowej, malownicze punkty widokowe, góry i jaskinie oraz mnóstwo zabytków – zamków, pałaców oraz obiektów kultu.
Połoniny i bukowiny
Województwo podkarpackie większości Polaków kojarzy się przede wszystkim z Bieszczadami, które zachwycają o każdej porze roku. Zbocza gór porośnięte liściastymi drzewami przyciągają turystów cały rok, jednak jesienią są szczególnie malownicze i pełne uroku. Mienią się całą paletą ciepłych barw liści buków oraz szczytów przyprószonych złotem połonin. Jednak niezależnie od pory roku to pasmo górskie niezmiennie zachwyca – wiosną i latem soczystą zielenią lasów i łąk, a zimą obfitością śniegu. Dzięki utworzonemu tu w 1973 r. Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu wciąż jest jednym z najdzikszych miejsc w naszym kraju, choć turyści mogą liczyć na wiele udogodnień i noclegi na każdą kieszeń. Wszyscy, którzy chcą zrelaksować się z dala od cywilizacji, mają także taką możliwość. Mogą nocować w gospodarstwach agroturystycznych i kwaterach prywatnych, schroniskach, hotelach i na polach namiotowych. Nie dziwi więc fakt, że przyciągają rocznie około 500 tys. miłośników górskich wypraw. Bieszczadzki Park Narodowy zajmuje powierzchnię ponad 29 tys. ha i należą do niego parki krajobrazowe Doliny Sanu i Ciśniańsko-Wetliński. Amatorzy górskich wędrówek mają tu do dyspozycji malownicze szlaki widokowe, które zapewniają trasy na Bukowe Berdo i Szeroki Wierch, Smerek i Połoninę Wetlińską czy Połoninę Caryńską. Po drodze turystów czekają źródełka, potoczki, drewniane mostki, stopnie i jary. Jesienią mają szczególny, niepowtarzalny klimat.
Roślinność, zwierzęta i… gwiazdy
Bieszczady są górami ze szlakami turystycznymi niemal dla każdego – również dla rodzin z dziećmi. Poza urzekającą florą, atutem jest tu także różnorodność fauny. Możemy spotkać około140 gatunków ptaków (wśród nich orły), a także rysie, żbiki, niedźwiedzie, wilki, dziki, wydry, sarny i jelenie oraz żubry. Góry te są jednym z niewielu miejsc w kraju,...