Zróżnicowany krajobraz oraz przyrodnicze i kulturowe bogactwo regionu gwarantują wypoczynek bez nudy, tym bardziej że naturalnym walorom towarzyszy stale rozbudowywana oferta produktów turystyki aktywnej – rodzinne parki rozrywki, parki linowe, szkółki i szlaki jeździeckie, ścieżki i szlaki rowerowe, przystanie żeglarskie, stanice kajakowe, stoki i trasy narciarskie.
Małopolski Przełom Wisły, Podlaski Przełom Bugu, Polesie, Powiśle, Roztocze, Puszcza Solska, Lasy Janowskie – to znakomite tereny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej, konnej. Pomogą w tym znakowane szlaki i ścieżki – Lubelskie to jeden z krajowych liderów pod względem liczby i długości znakowanych tras dla turystów, łączących najatrakcyjniejsze miejsca regionu. W sezonie zimowym obszary te stają się atrakcyjne dla narciarzy, oferując trasy biegowe oraz liczne stoki zjazdowe w kilkunastu ośrodkach narciarskich (najwięcej na Roztoczu i na Powiślu). Wielu turystów odwiedzających Lubelskie, szczególnie mieszkańcy Warszawy i stołecznej aglomeracji, doskonale znają Kazimierz Dolny. Tymczasem tuż obok, na drugim brzegu rzeki, czeka na odkrycie Janowiec z potężnym zamczyskiem Firlejów i Lubomirskich. Oba letniska łączą przeprawy promowe, a w sezonie także rejsy statkami białej floty. W obu organizowane są głośne wydarzenia artystyczne, jak Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Nie mniej popularne są inne miejscowości lubelskiego trójkąta turystycznego – Puławy i Nałęczów.
W lasach Roztocza
Drugie uzdrowisko regionu – Krasnobród – to jedna z turystycznych pereł Roztocza. Położony pośród lasów, nad pięknym zalewem na Wieprzu, słynie nie tylko z sanatorium leczącego schorzenia układu ruchu oraz górnych dróg oddechowych, ale także z sanktuarium maryjnego, ufundowanego przez królową Marię Sobieską, która tu odzyskała siły i zdrowie. Roztocze to malownicza kraina rozciągająca się od Kraśnika do ukraińskiego Lwowa. To także gęsta sieć...