Ceny imprez sezonu letniego 2019 teraz i przed rokiem

Wyraźne uspokojenie cen – takie wnioski płyną z analizy cen imprez na lato 2019 przygotowanej przez analityka firmy TravelData.

 

rt 2018 11z 25

We wcześniejszych wydaniach „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy dwanaście porównań średnich cen wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2017 i 2018. Opierały się one na danych o cenach wycieczek oferowanych przez polską branżę zorganizowanej turystyki wyjazdowej w terminach najczęściej między 10. i 15. dniem poszczególnych miesięcy, począwszy od października 2017 r. do września 2018 r. Takie porównania cen wycieczek na najpopularniejszych letnich kierunkach są przeprowadzane już od kilku lat dla kolejnych sezonów letnich z bardzo nielicznymi wyjątkami dotyczącymi prezentacji cen wyjazdów w sezonie zimowym. W tym roku czołowe biura podróży znów rozpoczęły sprzedaż ofert na kolejny sezon lato 2019 rekordowo wcześnie, a zwłaszcza uczynił to lider polskiego rynku turystyki wyjazdowej, czyli biuro Itaka, które przedstawiło częściową ofertę już w połowie sierpnia. Jak łatwo dostrzec, odmiennie niż w większości zestawień z ubiegłego sezonu, a zwłaszcza z okresu wakacyjnego, tabela nie jest już zdominowana przez ciemne lub bardzo ciemne odcienie zieleni, które oznaczały, że ceny wyjazdów były znacząco niższe od poziomów z roku poprzedzającego. Obecnie zestaw kolorów jest zdecydowanie bardziej zrównoważony, co oznacza powrót do względnie stabilnych średnich cen w porównaniach rok do roku dla całego przekroju kierunków oferowanych przez biura podróży. Z tą sytuacją koresponduje niewielki średni spadek cen dla 15 przedstawianych kierunków wobec tego samego okresu przed rokiem – wyniósł on w tym zestawieniu 14 zł. Była to sytuacja całkowicie inna niż w trzech ostatnich zestawieniach lata 2018 z września, sierpnia, lipca, gdy ceny ulegały zdecydowanym jednokierunkowym przecenom odpowiednio o 125, 123 i 280 zł. Jak zaznaczano w kilku wcześniejszych materiałach dotyczących poprzedniego sezonu, tak masowych i głębokich przecen, jak zwłaszcza w lipcu 2018 r. nie notowano w polskiej turystyce już od co najmniej dekady, w tym nawet podczas silnej dekoniunktury z okresu wakacji 2012, która w zasadniczej mierze przyczyniła się wówczas do bezprecedensowej serii 15 niewypłacalności mniejszych i średnich biur podróży. Obecna 14-złotowa zniżka była natomiast dość bliska sytuacji z początkowego okresu sprzedaży wycieczek poprzedniego sezonu lato 2018. Wówczas średnia zmiana cen rok do roku w adekwatnym ze względu na późniejszy start sprzedaży grudniu wyniosła minus 52 zł, w listopadzie zaledwie minus 2 zł, a w ciągu trzech pierwszych miesięcy ubiegłorocznej sprzedaży first minute średnio minus 17 zł. 

 

rt 2018 11z 24

Turcja – przed rokiem przedostatnia, teraz lider wzrostów cen

Poprzedni sezon letni wycieczki do Turcji rozpoczęły od przecen, które w pierwszych miesiącach przedsprzedaży (do lutego) były tańsze średnio o 39-154 zł, po czym w marcu, kwietniu, maju i czerwcu średnia cena rok do roku kierunków...Andrzej Betlej Autor jest współwłaścicielem i analitykiem firmy TravelData

Wydanie: 11/2018, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail