Ministerstwo Sportu i Turystyki podsumowało ostatnie trzy lata działalności pod kierownictwem Witolda Bańki. Znaczną część podsumowania zajmuje działalność na polu sportowym, jednak i turystyka znalazła w podsumowaniu swoje miejsce.
Turystyka to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin gospodarki Polski. Wkład tej gałęzi do narodowego PKB bliski jest 6 proc., a cały sektor turystyczny tworzy prawie 700 tys. miejsc pracy – tak na wstępie podkreślono znaczenie turystyki dla polskiej gospodarki, co zawsze warte jest odnotowania, by zwiększać świadomość wpływu tej branży.
Nowe przepisy
Nie powinno zaskakiwać, że w dziedzinie turystyki za jedno z najważniejszych osiągnięć uznano nową ustawę o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Przepisy te wprowadziły do polskiego prawa nową unijną dyrektywę regulującą rynek usług turystycznych. Za jedną z najważniejszych zmian ministerstwo uznało regulacje dotyczące sprzedaży usług łączonych, czyli tzw. pakietowania. Rzeczywiście, w tej dziedzinie po pierwszym lipca tego roku, czyli po wejściu w życie ustawy, mamy zupełnie nową rzeczywistość. Powiązane z tym są Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Usług Turystycznych oraz nowy system, który tę bazę obsługuje. Poprzedni, nie tyle system informatyczny, ile sposób prowadzenia powodował, że była ona częściowo nieaktualna. Teraz faktycznie jest z tym zdecydowanie lepiej.
Fundusz gwarancyjny
Kolejny punkt, który wylicza w swej prezentacji resort, to Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. Jak możemy przeczytać, TFG „stanowi II filar zabezpieczenia finansowego na wypadek...