Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Obowiązki rejestracyjne według nowych zasad

Nowe przepisy dotyczące organizatorów imprez turystycznych wprowadziły sporo zmian. Wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie musieli ubiegać się o wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, teraz musi to zrobić.

 

  Ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych zobowiązuje do uzyskania wpisu do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych podmioty dotychczas do tego niezobowiązane, niebędące przedsiębiorcami. Mogą to być organizacje pozarządowe prowadzące działalność odpłatną, jeśli organizują imprezy turystyczne w rozumieniu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (dalej: ustawa). Tak więc nowa ustawa nie dotyczy tylko dużych biur podróży z siecią punktów, ale wszystkich sprzedawców wycieczek, także tych funkcjonujących wyłącznie jako serwis internetowy. Nowymi przepisami objęta zostanie także linia lotnicza, która obok lotu sprzeda podróżnym nocleg. A jeśli agent turystyczny oprócz oferowania produktów innych firm włączy do swojej oferty dodatkowe usługi, jak np. wycieczki fakultatywne czy transfery – również będzie traktowany jak przedsiębiorca turystyczny. Tak więc ustawa dotyczy wszystkich typów wyjazdów, które: • trwają co najmniej 24 godziny, • obejmują co najmniej jeden nocleg i • są zorganizowane w celu osiągania zysków. Nowa ustawa nie obejmuje zatem takich wyjazdów, jak zielone szkoły, pielgrzymki, wyjazdy służbowe czy obozy harcerskie (pod warunkiem, że organizowane są okazjonalnie, dla ograniczonej liczby osób i w celach niezarobkowych). Dotyczyć będzie to także wyjazdów organizowanych przez stowarzyszenia dla swoich członków czy przez kluby sportowe, trwających dłużej niż 24 godziny, obejmujących przewóz i zakwaterowanie w razie spełnienia trzech warunków wymienionych wyżej w nawiasie. Ustawy nie stosuje się również do imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych nabywanych na podstawie umowy generalnej o organizowanie podróży służbowej oraz do imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych trwających krócej niż 24 godziny (chyba że obejmują nocleg). 

Co oznacza „okazjonalnie”

Ani ustawa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, ani dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych (dalej: dyrektywa) nie definiuje pojęcia „okazjonalnie”. Podpowiedź może dać tu jeden z motywów do preambuły dyrektywy, na podstawie którego można wnioskować, że...Agnieszka Jezierska-Markocka

Wydanie: 12/2018, PRAWO

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl    

Hotelarz www.e-hotelarz.pl    

Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności