Właśnie dobiega końca kolejny rok. Choć był dość burzliwy, to wydaje się, że większość branży będzie wspominać go dobrze. I to pomimo bankructw, z jakimi mieliśmy do czynienia, z końcem najstarszego biura na świecie – Thomas Cook na czele. Poniżej zamieszczamy subiektywny przegląd małych i dużych wydarzeń z ostatnich 12 miesięcy.
Ministerstwo, organizacje
Turystyka zmieni ministerstwo
Zmiany w rządzie dotyczą również turystyki, która zmieni resort. Z Ministerstwa Sportu i Turystyki (które zmieni nazwę na Ministerstwo Sportu) przejdzie do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Nowy resort powstał na mocy rozporządzenia z 19 listopada w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W tym samym ministerstwie obok turystyki ulokowano również sektor budownictwa. Szefową tego nowego ministerstwa została Jadwiga Emilewicz. Dotychczas była ona ministrem przedsiębiorczości i technologii. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że nowy resort, którym pokieruje Jadwiga Emilewicz, przejmie również kompetencje Ministerstwa Gospodarki. Na stanowisko wiceministra do spraw turystyki rekomendowany jest Andrzej Gut-Mostowy. Jest on m.in. właścicielem stacji narciarskiej Witów i hotelu. Choć kandydatura Andrzeja Gut-Mostowego uchodzi za pewną, to jednak wciąż trwają zakulisowe negocjacje i w grę ma wchodzić jeszcze inny kandydat. Ponadto nie jest jeszcze przesądzone, czy szef departamentu odpowiedzialnego za turystykę będzie miał rangę wiceministra. Wynika to z ograniczenia liczby wiceministrów w poprzedniej kadencji (wtedy dyrektor departamentu turystyki stracił tę rangę). Nie zmieni się za to szef sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki. Po raz trzeci został nim poseł Koalicji Obywatelskiej Ireneusz Raś. Uzyskał on poparcie wszystkich posłów wydelegowanych do tej komisji przez kluby parlamentarne. Wynikało to z wcześniejszych uzgodnień dotyczących podziału komisji sejmowych.
MROT i WOT razem pozyskają kongresy
Organizacje te w piątek 5 lipca podpisały porozumienie o współpracy w zakresie promocji Warszawy i Mazowsza jako miejsca atrakcyjnego do organizacji kongresów i spotkań. Porozumienie zakłada wspólne budowanie bazy kontaktów, przesyłanie zapytań planistów, wzajemną promocję ofert i wsparcie w pozyskiwaniu członków. Jest to pierwsze tego typu porozumienie między regionalną a lokalną organizacją turystyczną mające na celu pozyskiwanie wydarzeń MICE.
Przystąpienie Łodzi do ICCA
ICCA jest jedynym stowarzyszeniem, do którego należą najwięksi specjaliści w zakresie organizacji i obsługi międzynarodowych kongresów i konferencji. Celem stowarzyszenia jest zapewnienie profesjonalnego środowiska działającego w dziedzinie przemysłu spotkań, które pozwoli jego członkom na stworzenie i utrzymanie istotnej przewagi konkurencyjnej.
Krzemionki – kolejny polski obiekt na liście UNESCO
Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego – bo tak brzmi oficjalny wpis – jest 16. miejscem i jednocześnie pierwszym polskim stanowiskiem archeologicznym na tej prestiżowej liście. Wpis obejmuje: „Osiedla górnicze, jamy i szyby górnicze, chodniki w kopalniach, komory, a także komory wsparte na filarach. Sieć ponad 4 tys. szybów o głębokości dochodzącej do 9 m połączonych siecią chodników i komór”. Oficjalnie umieszczono Krzemionki na liście podczas 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która zebrała się w Baku. Polski wniosek o wpisanie Krzemionek Opatowskich złożono jesienią 2018 r., choć procedura przygotowawcza rozpoczęła się znacznie wcześniej.
Zmiany we władzach PZOT
Polski Związek Organizatorów Turystyki wybrał nowe władze. Na walnym zgromadzeniu na stanowisko prezesa wybrano Sławomira Szulca z Exim Tours. W skład nowego zarządu weszli również: Grzegorz Baszczyński z biura Rainbow, Wojciech Skoczyński z Grecosa, Piotr Henicz z Itaki i Maciej Nykiel z Neckermanna. Sławomir Szulc zastąpił na stanowisku Krzysztofa Piątka, wieloletniego prezesa Neckermanna i jednego z twórców PZOT. Członkowie zarządu podziękowali mu za zaangażowanie w pracę związku oraz udział w wielu inicjatywach wspierających działalność podmiotów turystycznych. Krzysztof Piątek pełnił funkcję prezesa PZOT od powstania organizacji przez dwie kadencje.
NIK przyjrzał...