Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
  Ile kosztuje lato 2020

Ceny imprez mających odbyć się latem przyszłego roku zdecydowanie rosną. Pomimo wczesnej sprzedaży nie ma właściwie możliwości nabycia ich taniej niż przed rokiem – wynika z analizy eksperta firmy TravelData.

 

 rt 2019 12a 27

  We wcześniejszych wydaniach „Rynku Turystycznego” przedstawiliśmy 12 porównań średnich cen wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2018 i 2019. Opierały się one na danych o cenach wycieczek oferowanych przez polską branżę zorganizowanej turystyki wyjazdowej w okresach zbliżonych do połowy poszczególnych miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca sprzedaży first minute, czyli od października 2018 r., do września 2019 r. W jeszcze wcześniejszych wydaniach miesięcznika zaprezentowano – co jest już tradycją od 2014 r. – 12 rocznych porównań średnich cen wyjazdów na najpopularniejszych kierunkach letniego wypoczynku dla sezonów lato 2018 oraz wcześniejszych.

 

  W tym roku główne biura podróży kolejny raz rozpoczęły sprzedaż ofert na sezon letni 2020 rekordowo wcześnie i przedstawiły częściowe oferty już w sierpniu, a w październiku były one już pełne. Dlatego w bieżącym wydaniu „Rynku Turystycznego” możliwe jest całkowicie reprezentatywne porównanie cen oferowanych na najważniejszych kierunkach letniego wypoczynku Polaków dla sezonów lato 2019 i 2020 oraz wyprowadzanie z niego zarówno bieżących, jak i potencjalnych wniosków. Założenie reprezentatywności wspiera fakt, że w niniejszym zestawieniu bierze udział już ponad 3,2 tys. hoteli, podczas gdy w najwyższym sezonie sprzedaży liczba ta oscyluje w granicach 3,5 tys. obiektów. Występują w nim pełne lub niemal pełne oferty wszystkich najważniejszych touroperatorów w polskiej branży zorganizowanej turystyki wyjazdowej. W obecnym porównaniu, tak jak w stałym standardzie porównań z wcześniejszych sezonów, na potrzeby zestawienia przyjmowano ceny wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia, czyli w okresie między 3 i 9 sierpnia 2020 r., który jest bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Jak łatwo dostrzec, obecna tabela jest w nawet jeszcze większym stopniu niż w większości zestawień z ubiegłego sezonu, a zwłaszcza w szczycie sezonu wakacyjnego, zdominowana przez różne odcienie czerwieni, które oznaczają, że obecne ceny wyjazdów są znacząco wyższe od cen z roku poprzedzającego. Z tą sytuacją koresponduje średni wzrost cen dla 15 kierunków wobec takiego samego okresu przed rokiem, który wyniósł w tym zestawieniu średnio 192 zł, podczas gdy przed miesiącem było to 180, a przed dwoma 143 zł. Jest on zdecydowanie większy niż taka sama średnia z grudnia 2018 r., kiedy wzrost cen wyniósł jedynie 35 zł, jak również od sytuacji z jesieni 2017 r., kiedy średnia zmiana cen w stosunku do wcześniejszego sezonu była również znacznie mniejsza i w grudniu 2017 r. wyniosła plus 52 zł. W tej edycji materiału – tak jak dla porównań sezonów lato 2018 i 2019 – zastosowano odwrócone uporządkowanie rocznych zmian cen dla pięciu głównych kierunków, czyli od największych spadków do największych wzrostów, ale ponieważ w nowym sezonie 2020 na żadnym z takich kierunków nie odnotowano na razie spadku średnich cen wycieczek, to uporządkowanie przebiega od wzrostów najmniejszych do największych. Jest to kolejność podyktowana cenową atrakcyjnością kierunków z punktu widzenia klientów biur podróży. 

Turcja – nieduży roczny wzrost cen wciąż zaskakuje

Sezon lato 2019 Turcja rozpoczęła od wzrostów średnich cen wycieczek, które w okresie październik-kwiecień wyniosły kolejno 83, 137, 131, 74, 76 i 74 i 94 zł. W maju roczne zwyżki cen osłabły do 13 zł, czerwiec i lipiec przyniosły przyspieszenie rocznego wzrostu cen do 126 i 211 zł, ale w sierpniu i wrześniu zwyżki cen ponownie złagodniały do 110 i 70 zł. Ten sezon Turcja rozpoczęła z pozycji wicelidera wzrostów ze średnią roczną zwyżką cen w wysokości 170 zł, przy czym silniejszy wzrost cen wystąpił na mocno zyskującej na popularności wśród amatorów wyjazdów rodzinnych Tureckiej Riwierze. W listopadzie roczna różnica cen zmalała do kwoty 38 zł, identycznej na...Andrzej Betlej

Wydanie: 12/2019, ANALIZA
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail