Rajskie wyspy wyspami zr ównoważonej turystyki

Hawaje są dla wielu osób synonimem egzotyki, rajskiego miejsca czy wręcz raju na ziemi. I trzeba przyznać, że są do takich twierdzeń podstawy. Warto jednak wiedzieć, że tutejsza turystyka jest bardziej różnorodna, niż się powszechnie sądzi.

rt 2020 01a 14

 Hawaje to jedyny stan USA, który leży tylko na wyspach. W amerykańskiej skali jest on niewielki, choć nie najmniejszy, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, która wynosi zaledwie ponad 1,2 mln. Z tego prawie milion mieszka na trzeciej co do wielkości, ale najgęściej zaludnionej wyspie Oahu, na której znajduje się stołeczne Honolulu. W sumie spośród ponad 130 wysp zamieszkałych jest zaledwie siedem. Już same ich nazwy zachęcają do podróży: Hawaii (największa, dlatego zwana też Wielką Wyspą), Oahu, Kauai, Molokai, Lānai, Maui i Niihau. 

Tylko lato i lato…

Turystyka na Hawajach funkcjonuje właściwie przez 12 miesięcy w roku. Dzięki klimatowi problem sezonowości jest tu marginalny. Marginalny, ale jednak występuje. W rzeczywistości jest on bardziej istotny dla turystów niż dla samej branży, jednak warto wiedzieć, że występują tu pewne różnice w pogodzie czy stanie oceanu. Zależą one nie tylko od konkretnego miesiąca, ale także od strony wyspy, na której się znajdziemy. Każda z wysp ma „suchą stronę” i „mokrą stronę”. Na wietrznej (wschodniej) stronie notuje się większą sumę rocznych opadów. Strona zawietrzna (zachodnia) jest zawsze suchszą częścią wyspy. Dzięki położeniu Hawajów występuje tu niewielka różnica w długości dnia przez cały rok. Ale ponieważ teren wysp różni się wysokością w niektórych miejscach (głównie na Maui i Wielkiej Wyspie, gdzie występują największe wulkany), temperatury mogą się różnić. Średnia roczna temperatura wynosi 23,9°C, zmienia się tylko o kilka stopni latem (od maja do października) i zimą (od listopada do kwietnia). Można tu, co jest zaskakujące...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 1/2020, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail