Ile kosztuje lato. Ceny imprez

W tym roku ceny imprez na sezon letni okazują się wyraźnie wyższe niż w roku ubiegłym, który był dla turystyki wyjazdowej finansowo udany. To optymistyczny sygnał dla branży.

rt 2020 01a 23

 

W tym roku czołowe biura podróży kolejny raz rozpoczęły sprzedaż ofert na sezon letni 2020 rekordowo wcześnie i przedstawiły częściowe oferty już w sierpniu, a w październiku były one już pełne. Dlatego w kolejnych i bieżącym wydaniu „Rynku Turystycznego” możliwe jest całkowicie reprezentatywne porównanie cen oferowanych na najważniejszych kierunkach letniego wypoczynku Polaków dla sezonów lato 2019 i 2020 oraz wyciągnięcie z niego zarówno bieżących, jak i potencjalnych wniosków. W obecnym porównaniu, tak jak w stałym standardzie porównań z wcześniejszych sezonów, na potrzeby zestawienia przyjmowano ceny wyjazdów w pierwszym pełnym tygodniu sierpnia, czyli w okresie między 3 i 9 sierpnia 2020 r., który jest bliski szczytowi sezonu letnich wyjazdów wakacyjnych. W zestawieniu ujęte są średnie ceny dla jednotygodniowych wyjazdów z wyżywieniem all inclusive, dla osoby w pokoju dwuosobowym i w obiektach o kategorii czterech lub czterech i pół gwiazdki, czyli takich, które są najczęściej wybierane przez ogół polskich turystów. Jak łatwo dostrzec, obecna tabela jest w wysokim stopniu zdominowana przez różne odcienie czerwieni, które oznaczają, że obecne ceny wyjazdów są istotnie wyższe od cen z roku poprzedzającego. Z tą sytuacją koresponduje średni wzrost cen dla 15 kierunków wobec takiego samego okresu przed rokiem, który w tym zestawieniu wyniósł średnio 158 zł, podczas gdy przed miesiącem (grudzień 2019 r.) było to 192, przed dwoma miesiącami 180, a przed trzema 143 zł. Jego odpowiednikiem ze stycznia 2018 r. był umiarkowany spadek o 44 zł, a ze stycznia 2017 r. kosmetyczny wzrost, który wyniósł zaledwie 2 zł. W tej edycji materiału – tak jak dla porównań sezonów lato 2018 i 2019 – zastosowano odwrócone uporządkowanie rocznych zmian cen dla pięciu głównych kierunków, czyli od największych spadków do największych wzrostów, ale ponieważ w nowym sezonie 2020 na żadnym z takich kierunków nie odnotowano na razie spadku średnich cen wycieczek, to uporządkowanie przebiega od wzrostów najmniejszych do największych. Jest to kolejność podyktowana cenową atrakcyjnością kierunków z punktu widzenia klientów biur podróży. 

Turcja – niski roczny wzrost cen zaskakuje organizatorów

Sezon lato 2019 Turcja rozpoczęła od wzrostów średnich cen wycieczek, które w okresie październik-kwiecień wyniosły kolejno 83, 137, 131, 74, 76 i 74 i 94 zł. W maju roczne zwyżki cen osłabły do 13 zł, w czerwcu i lipcu wzrosty cen przyspieszyły do 126 i 211 zł, lecz w sierpniu i wrześniu ponownie złagodniały do 110 oraz 70 zł. Ten sezon Turcja rozpoczęła z pozycji wicelidera wzrostów ze średnią roczną zwyżką cen w wysokości 170 zł, przy czym silniejszy wzrost cen wystąpił na mocno zyskującej na popularności wśród amatorów wyjazdów rodzinnych Tureckiej Riwierze. W listopadzie roczna różnica cen zmalała do zaskakująco niskiej kwoty 38 zł, takiej samej na obu głównych tureckich kierunkach. W grudniu i styczniu roczne wzrosty cen nieco się zwiększyły, lecz do nadal niewielkich rozmiarów 76 i 75 zł, przy czym zwyżki cen na Tureckiej Riwierze ponownie były nieco większe niż w Turcji Egejskiej. Obecne słabsze tendencje cenowe mają raczej podłoże fundamentalne i mogą wynikać z relatywnie nieco zbyt wysokiej podaży imprez do Turcji. Organizatorzy zostali zapewne skłonieni do zwiększenia liczby ofert na tym kierunku znaczną jego popularnością w ubiegłym sezonie. Przy niemal generalnej stagnacji w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej wzrost liczby czarterów do Turcji wyniósł w pierwszym półroczu 2019 r. około 50 proc. (dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego), a w skali całego roku zapewne jeszcze więcej. W obecnym sezonie istotne zwiększenie liczby ofert rzędu blisko 30 proc. zapowiedziały biura TUI Poland i Coral Travel. W nieco mniejszej skali zamierza zwiększyć liczbę oferowanych wyjazdów wielu innych organizatorów.

Pewną ograniczającą rolę może odgrywać w tej sytuacji jednak mniejsza od oczekiwanej dynamika wzrostu popytu. W latach 2017-2018 w zorganizowanej turystyce wyjazdowej wzrósł on o 70 proc., choć część wynikała z dodatkowych zachętktórymi były bardzo niskie ceny wycieczek. Tak silny impuls popytowy wynikał w dużej mierze z tego, że pieniądze popłynęły do relatywnie ubogiej części społeczeństwa, która na bieżąco je wydawała, znacznie poprawiając stan koniunktury gospodarczej w tzw. Polsce B. Wprowadzane od późnej wiosny 2019 r. nowe transfery społeczne, funkcjonujące często pod nazwą tzw. piątki...Andrzej Betlej

Wydanie: 1/2020, ANALIZA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail