Wypoczynek dzieci i młodzieży jest organizowany w czasie wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (w okresie ferii letnich i zimowych, zimowej i wiosennej przerwy świątecznej). Organizatorem wypoczynku mogą być przykładowo szkoły, przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych.
Podstawowym obowiązkiem dla takiego organizatora jest zgłoszenie wypoczynku. Organizator, który nie zgłasza wypoczynku, a mimo to go organizuje, podlega karze grzywny. Przez wypoczynek należy rozumieć wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej dwa dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu, biwaku. Organizatorami wypoczynku dla dzieci i młodzieży mogą być: • szkoły i placówki, • przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych, • osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli organizują wypoczynek w celu: – niezarobkowym albo – zarobkowym, jeżeli organizowany wypoczynek nie stanowi imprezy turystycznej.
Obowiązek zgłoszenia wypoczynku
Zgłoszenie wypoczynku powinno zostać zarejestrowane w bazie wypoczynku na stronie (www.wypoczynek. men.gov.pl) i przesłane kuratorowi oświaty w terminach: • najpóźniej na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, • najpóźniej na 14 dni przed terminem rozpoczęcia półkolonii lub wypoczynku za granicą, • najpóźniej na siedem dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku,...