Koncepcja zrównoważonego rozwoju, która pojawiła się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, wyrasta z dwóch nurtów społeczno-politycznych.
Pierwszy z nich, związany z działaniami na rzecz ochrony przyrody, pojawił się już w XIX w. w państwach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Drugi, zorientowany bardziej na walkę z ubóstwem, zaczął rozwijać się w latach 60. XX w. Jego celem było upowszechnienie pozytywnych efektów rozwoju przemysłu z jednoczesnym ograniczeniem negatywnych skutków eksploatacji zasobów i procesów technologicznych. Sam termin „zrównoważony rozwój”, a przede wszystkim jego popularyzacja, przypisywane są raportowi tzw. Komisji Brundtland, który został opublikowany w 1987 r. Postulował on wdrożenie takich mechanizmów rozwoju, które przyczyniałyby się do poprawy jakości życia ludzi w sferze materialnej, przyrodniczej i kulturowej, nie uszczuplając dostępnych zasobów i zapewniając kompensatę kosztów wykorzystania środowiska.
Cele
Wspomniany raport wytyczył ogólne założenia, ale problem narzędzi i struktur odpowiedzialnych za ich realizację pozostał otwarty. Zgodnie z hasłem „myśl globalnie, działaj lokalnie” podjęto próbę wytyczenia kierunków, wokół których powinny koncentrować się podejmowane działania. Obecnie jest to Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 przyjęta przez ONZ w 2015 r. Przedstawiono w niej Cele Zrównoważonego Rozwoju (ang. SDG), które powinny być osiągnięte do 2030 r. Agenda wymienia 17 celów ujętych w pięć zagadnień kluczowych dla ludzkości i planety (ang. 5 x P): − ludzie (people) – celem jest eliminacja ubóstwa i głodu oraz pełne wykorzystanie indywidualnego potencjału w poczuciu godności i równości szans oraz życie w zdrowym środowisku; − planeta (planet) – racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych, zrównoważona konsumpcja i produkcja, wzrost gospodarczy sprzyjający włączeniu społecznemu oraz działania w dziedzinie klimatu; − dobrobyt (prosperity) – powszechna poprawa jakości życia, uniwersalny dostęp do dobrej edukacji, opieki zdrowotnej oraz infrastruktury w powiązaniu z przyjaznym środowisku postępem gospodarczym i technologicznym; − pokój (peace) – osiągnięcie celów agendy możliwe jest jedynie w społeczeństwach wolnych od przemocy i lęku, opartych na tolerancji i włączeniu; − partnerstwo (partnership) – zakłada globalną współpracę wszystkich krajów,...