Ze względu na konieczność zmniejszenia ryzyka wynikającego z ewentualności rozszerzenia się pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2), polski rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, a później stanu epidemii. Sytuacja branży turystycznej stała się bardzo trudna. W marcu przygotowano przepisy, które mają wesprzeć przedsiębiorców turystycznych.
Branża turystyczna potrzebuje wsparcia, które będzie mogło uratować działalność organizatorów turystyki, szczególnie w kontekście tych najbliższych miesięcy, które nie będą generować przychodów. W marcu pojawił się pakiet osłonowy dla turystyki, który zgodnie z zapowiedzią rządu ma być pierwszą odpowiedzią na potrzeby rynku turystycznego i nie tylko.
Przedsiębiorcy przysługuje zwrot wpłat na mocy specustawy
Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym czasie przed jej rozpoczęciem. Istnieją wyjątkowe sytuacje, w których podróżny może odstąpić od umowy, a organizator turystyki ją rozwiązać. Mianowicie podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem tej imprezy bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w razie wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności zaistniałych w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. W takiej sytuacji podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie. Z kolei organizator turystyki może rozwiązać umowę o udział w imprezie turystycznej i dokonać pełnego zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu tej imprezy, bez dodatkowego odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli nie może zrealizować umowy o udział w imprezie turystycznej z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności i powiadomił podróżnego o rozwiązaniu umowy o udział w imprezie turystycznej niezwłocznie przed jej rozpoczęciem. Jeśli podróżny odstąpi od umowy z powodu wspomnianych wcześniej nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie bądź organizator turystyki rozwiąże umowę z tych samych przesłanek, które to odstąpienie od umowy lub rozwiązanie umowy pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, przedsiębiorcy turystycznemu przysługuje zwrot wpłat przekazanych na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, o którym mowa w ustawie z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z...