Tarcza dla turystyki musi poczekać
prawo

2020-08-22

Senacka komisja, która w poniedziałek podjęła pracę nad projektem ustawy mające zapewnić dalsze wsparcie dla turystyki, niespodziewanie zawiesiła prace nad dokumentem.

czekanie

Zdaniem niektórych przedstawicieli branży będzie to okazja do wprowadzenia w niej poprawek (np. zwolnień z ZUS dla touroperatorów, czego nie ma w projekcie). Jednak zdaniem wielu innych osób przesuniecie prac na wrzesień jest bardzo niekorzystne. Nie wiadomo, czy utrzyma się ponadpartyjne poparcie dla projektu, a poza tym opóźni rozpoczęcie działania Funduszu Zwrotów, który jest kluczowy dla touroperatorów. Ze środków tego funduszu miały być wypłacane zwroty zaliczek pobranych od klientów na poczet imprez, które z powodu pandemii nie odbyły się. Dotychczas wstrzymanie wypłat umożliwiało przedłużenie okresu zwrotu do 180 dni. Jednak termin ten zaczyna się zbliżać i we wrześniu touroperatorzy staną przed koniecznością zwrotu pierwszych zaliczek. Dotychczasowe kalkulacje zakładały, że po uchwaleniu ustawy przez Senat w przypadku wprowadzania ewentualnych poprawek trafi do Sejmu podczas dodatkowego posiedzenia jeszcze w sierpniu i będzie mogła wejść w życie we wrześniu. Teraz ten termin znacząco się oddalił.

Senat zajmie się ustawą najprawdopodobniej na posiedzeniu 10 września. Dopiero po tym terminie przepisy mają szanse trafić do Sejmu (posiedzenie planowane jest na 16 i 17 września) i dalej na biurko prezydenta.


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail