Program Turystyka Sakralna wypoczynek, edukacja i duchowość

Współpraca transgraniczna w dziedzinie turystyki jest szczególnie korzystna, ponieważ zwykle tereny leżące po obu stronach granicy wiele łączy i mogą one przedstawić uzupełniające się oferty i atrakcje. Doskonałym przykładem są dwie diecezje po obu stronach granicy polsko-czeskiej – ostrawsko-opawska i opolska.

rt 2020 08a 10

Turystyka sakralna jest odmianą turystyki, która od dawna rozwija się bardzo dobrze. Zainteresowanie tego typu podróżami obserwujemy nie tylko w Polsce. Przykładem interesującego projektu, który rozwijany jest nie tylko na obszarze turystyki sakralnej, ale poszerza ją na obszary wypoczynku i edukacji, wspomagając powstawanie produktu turystycznego, jest program realizowany przez polską diecezję opolską i czeską diecezję ostrawsko-opawską. 

Wspólny projekt

Obie diecezje współdziałają od roku 2012 w kolejnych programach. Turysta zapraszany jest do zapoznania się z dziedzictwem chrześcijańskim poprzez zwiedzanie miejsc sakralnych, a zarazem do odkrywania miejscowych zwyczajów, piękna przyrody oraz atrakcji obecnych w sąsiedztwie obiektów sakralnych i tras pielgrzymkowych. Program Turystyka Sakralna przedstawia chrześcijaństwo jako ważną część składową życia społecznego mieszkańców Opolszczyzny. Najnowszym etapem współpracy międzydiecezjalnej w tym programie jest projekt „Turystyka Sakralna II – kroczymy wspólną drogą”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy granice 2014-2020”. Jego efektem jest m.in. osiem filmów nakręconych w wersjach językowych polskiej i czeskiej. Filmy prezentują obiekty turystyczne oraz lokalne atrakcje zlokalizowane na terenie współpracujących diecezji. Ponadto podejmowane są wspólne działania promocyjne mające na celu przyciągnięcie turystów i zwiększenie rozpoznawalności miejscowych atrakcji turystycznych. Promowano je na targach turystycznych, a także w sieci zarówno przez stronę internetową, jak i w mediach społecznościowych. W dalszym ciągu wykorzystywana jest gra edukacyjna „Pielgrzym”, która powstała w jednym z poprzednich wspólnych projektów. Innymi ważnymi środkami edukacji i promocji są wywiady radiowe i telewizyjne, artykuły w gazetach, targi turystyczne oraz konferencje tematyczne. Podjęta została także współpraca z Opolską Regionalną Organizacją Turystyczną, której zadaniem jest wspomaganie działań promocyjnych. Lista atrakcji i obiektów sakralnych zlokalizowanych na terenie obu diecezji jest bardzo długa. Poniżej przedstawiamy tylko wybrane z nich. 

Diecezja opolska Kościół Katedralny pw. Podw yższenia Krzyża

Świętego w Opolu Świątynia jest budowlą dominującą nad całym miastem. Według tradycji fundatorem pierwszej powstałej w tym miejscu świątyni był król Polski Bolesław Chrobry. W 1024 r. biskup wrocławski Klemens przekazał kościołowi relikwie Krzyża Świętego. Katedra charakteryzuje się gotycką monumentalną bryłą z neogotyckimi wieżami. W ołtarzu nawy południowej znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej – patronki miasta, który 21 czerwca 1983 r. na Górze św. Anny został ukoronowany przez św. Jana Pawła II. 

rt 2020 08a 11

Kościół pw. św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie

Został wybudowany w latach 1410-1430. Obok niego stoi dzwonnica (1474-1516), w której umieszczony jest Skarbiec św. Jakuba. Tytuł bazyliki mniejszej nadano świątyni w 2009 r. dekretem papieża Benedykta XVI. W kościele pochowanych jest ośmiu biskupów wrocławskich. Co roku w lipcu przy bazylice odbywa się Jarmark Jakubowy nawiązujący do tradycji średniowiecznych. 

Kościół św. Anny w Olesnie

Początki świątyni sięgają XV w. Jej architektura oparta jest na motywie róży. Róża występuje w herbie miasta Olesna (Rosenberg). W architekturze kościoła można się dopatrzyć kształtu monstrancji. Najbardziej wartościowymi zabytkami świątyni są: ołtarz główny z przedstawieniem Wielkiej Świętej Rodziny, wyrzeźbiony w XVI wieku przez mistrza Jakuba z Krakowa ze szkoły wybitnego Wita Stwosza, oraz późnogotycka figura Świętej Anny Samotrzeciej z przełomu XV i XVI w. 10 grudnia 2018 r. rozporządzeniem prezydenta RP kościół wpisano na listę pomników historii. 

Kościół pw. św. Urbana w Głębinowie

Położony jest na brzegu Jeziora Nyskiego, został wybudowany w latach 1884-1886. Dzisiaj jest to miejsce kultu św. Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych, której relikwie zostały wprowadzone do świątyni w 2015 r. Każdego 22. dnia miesiąca w kościele odbywają się nabożeństwa ku...Andrzej Jarczewski

Wydanie: 8/2020, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail