Tunezja wypoczynek w czasach epidemii

Tunezja w ostatnich latach była popularnym miejscem wypoczynku rodaków, a zainteresowanie wzrastało z roku na rok. Nic w tym dziwnego, gdyż tutaj słońce świeci przez ponad 300 dni w roku, przyjemny piasek na plaży i temperatura wody w Morzu Śródziemnym zawsze zachęca do kąpieli. A wszystko to znów jest dostępne dla polskich turystów.

rt 2020 08a 30

 

Większość hoteli, mimo że zlokalizowane są nad brzegiem morza, posiada także swoje baseny. Większe kompleksy dodatkowo zachęcają własnymi parkami rozrywki. W każdym hotelu turysta jest gościem, o którego się dba. Tunezja jest stosunkowo małym krajem, więc chcąc zwiedzić główne miejsca i obiekty przy okazji wypoczynku na plaży, nie musimy myśleć o przelotach na długich dystansach, ale o podróżowaniu samochodem. Taką korzystną sytuację dostrzegli także turyści z Niemiec czy Francji, którzy należą do najliczniejszych narodowości odwiedzających Tunezję. Jak dobrze i swobodnie czują się tutaj Polacy, można się przekonać niemal w każdym hotelu, przy popularniejszym miejscu czy zabytku. Sympatyczna obsługa stara się zagadywać łamaną polszczyzną. Tunezja to nie tylko piękne plaże i ciepłe morze. To także ogromne bogactwo historyczne i naturalne plenery filmowe wykorzystywane w wielu superprodukcjach, takich jak „Gwiezdne wojny”, „Quo vadis” czy „Angielski pacjent”. Jeśli tylko mamy taką możliwość, warto poznać ten kraj nie tylko od strony hoteli i wypoczynku na plaży. 

Znów można polecieć

Pierwszy lot do Tunezji po długiej przerwie, na określonych zasadach, z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego, ale bez konieczności posiadania aktualnego testu na obecność SARS-CoV-2. Takie ułatwienie jest możliwe tylko dla grup zorganizowanych lecących z wycieczką z biurem podróży. Pierwsza kontrola oraz pomiar temperatury kamerą termowizyjną odbywa się przy wejściu do hali odlotów. Od wejścia na teren lotniska musimy mieć zasłonięte usta i nos. Zarówno odprawa, jak i kontrola bezpieczeństwa odbywa się na bieżąco. W rozmowie z pracownikami strefy bezpieczeństwa dowiedziałem się, że kolejki mogą się tworzyć jedynie w razie kumulacji lotów. uciążliwe. Dla takich widoków, słońca i ciepłego morza, jakie są w Tunezji, warto wypełnić tych kilka druczków. 

Hotele

Zdecydowana większość hoteli w Tunezji położona jest nad samym morzem. Tak było i w tym przypadku. Hotel Royal Thalassa Monastir, w którym zamieszkaliśmy, poza piękną plażą posiada także kompleks basenów. To nie tylko element dodający estetyki, ale i ogromna wygoda. Miła i uczynna obsługa to w Tunezji standard, podobnie jak przestronne i dobrze urządzone pokoje. Wchodząc do hotelu, każdy z gości przechodzi przez bramkę (wykrywacz metali), mamy także sprawdzaną temperaturę oraz dezynfekujemy ręce płynem, a buty dezynfekujemy na specjalnej macie. W czasach koronawirusa musimy liczyć się z drobnymi ograniczeniami także podczas posiłków. To osłony z pleksi oddzielające naczynia z ciepłymi daniami od gości. Te posiłki serwowane są na życzenie przez obsługę. W żaden sposób nie ogranicza to korzystania z bufetu.

rt 2020 08a 31

Jedzenie

Jedzenie dla wielu z nas może wydawać się pewnym problemem, skoro w ich menu króluje baranina. Nic bardziej mylnego. Kuchnia jest tak różnorodna, że zadowoli absolutnie każdego. A baranina podawana jest na tak różne sposoby, że zasmakują w niej także sceptycy. Dla „wszystkożernych” nie ma problemu z kurczakiem z grilla czy wszechobecnym kebabem. Owoce morza, sałatki czy nawet coś dla bardzo odważnych także są w dużym wyborze. 

Co kraj, to obyczaj

Będąc w Tunezji, należy bardzo przestrzegać panujących tam zasad i zwyczajów. Wchodząc do miejsc kultu, kobiety koniecznie muszą zasłonić ramiona i nakryć głowę. Nie będąc muzułmaninem, absolutnie nie mamy wstępu do części, gdzie odbywają się modły. Nie możemy nawet stanąć na dywanikach, czego przestrzega się bardzo rygorystycznie. W Tunezji są dwa sporty narodowe: piłka nożna i targowanie się. Poza domami towarowymi i sklepikami dla miejscowych, gdzie widoczne są ceny, wszędzie cena jest umowna. Zatem wszędzie trzeba się targować. Cena początkowa zazwyczaj jest jedno-, dwu- czy nawet trzykrotnie wyższa od tej, jaką możemy uzyskać. Jednak nie rozpoczynamy negocjacji, jeżeli nie mamy zamiaru kupić danej rzeczy. To jest nieuprzejme i bardzo źle świadczy o potencjalnym kupującym. Nie chcesz kupić, a tylko oglądasz? W ogóle się nie odzywaj. Takie same zasady panują zarówno na bazarach dużych miast, jak i na zupełnym odludziu. Tunezja jest krajem afrykańskim, więc stragan przy drodze na pustyni nie jest niczym wyjątkowym. Biorąc pod uwagę wakacje nad zimnym Bałtykiem z galopującymi cenami, tłumami na plaży otoczonymi parawanami, jedzeniem niczym z filmów Barei (oczywiście nie wszędzie), wyjazd do Tunezji choćby na osiem dni, gdzie przelot, hotel i dwa posiłki dziennie to koszt ok. 1,8 tys. zł, a morze zawsze ciepłe i plaże czyste... Jest się nad czym zastanowić. Tunezja wciąga. Na szczęście ceny pozwalają bardziej na tygodniowy pobyt tam niż na podobny pobyt nad Bałtykiem.Albin Marciniak

Wydanie: 8/2020, ŚWIAT BRANŻY
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail