Bezpieczeństwo w dobie pandemii a RODO

Wdrażane przez przedsiębiorców rozwiązania w zakresie przeciwdziałania pandemii będą legalne jedynie w wówczas, gdy przedsiębiorca będzie realizował je na podstawie przepisów prawa. Podstaw prawnych należy szukać w rozwiązaniach wyznaczanych przez głównego inspektora sanitarnego.

rt 2020 10a 18

Wielu administratorów danych decyduje się na pozyskiwanie dodatkowych informacji na temat swoich klientów w celu przeciwdziałania pandemii koronawirusa (COVID-19). Mimo że prezes UODO podkreśla: „Przepisy o ochronie danych osobowych nie mogą być stawiane jako przeszkoda w realizacji działań w związku z walką z koronawirusem”, to jednak każde działanie takiego administratora, nawet w dobie pandemii, związane z gromadzeniem i dalszym przetwarzaniem danych osobowych powinno dokonywać się z poszanowaniem przepisów RODO. Niektórzy nawet twierdzą, że pandemia powoduje, iż ochrona prywatności i danych osobowych ustępuje na rzecz ochrony zdrowia i życia, ale trzeba pamiętać, że środki stosowane w zakresie ochrony zdrowia i życia muszą być adekwatne, a więc nie mogą być nadmierne, a osłabienie prawa do prywatności musi być jak najmniejsze. 

Pomiar temperatury i stan zdrowia jako szczególna kategoria danych

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wskazuje, że w sytuacji, kiedy będzie dokonywany np. pomiar temperatury ciała danej osoby czy też będą gromadzone dane dotyczące jej stanu zdrowia, a następnie informacje te będą utrwalane, przekazywane i...Agnieszka Jezierska-Markocka

Wydanie: 10/2020, PRAWO
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail