Beskidy ozdobione historią

Gmina Jeleśnia jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Na jej obszarze znajdują się cztery pasma górskie. Obok centralnej kulminacji Pilska, Lipowskiej i Rysianki gminę otacza pasmo Babiej Góry, Pasmo Jałowieckie i zlokalizowane na jej granicy północno- -wschodniej niewielkie Pasmo Pewelskie.

rt 2020 10a 10

 

W skład gminy wchodzą miejscowości: Jeleśnia, Korbielów, Krzyżowa, Mutne, Pewel Wielka, Przyborów, Sopotnia Wielka i Sopotnia Mała. Gmina liczy około 14 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 170,51 km kw.Utworzono tu cztery rezerwaty przyrody, funkcjonuje obszar chronionego krajobrazu o statusie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, obejmujący unikatowy świat flory i fauny. Miłośników czynnego wypoczynku zapraszają urokliwe lasy, łąki i pola, a miłośników sportu trasy rowerowe, ściana wspinaczkowa na Janikowej Grapie, trasy narciarskie na Pilsku czy ścieżki konne. Jest to równocześnie najbardziej zagospodarowany pod względem turystycznym fragment Beskidów. Znajdują się tu trzy wysokogórskie schroniska turystyczne PTTK, dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych, przyrodniczych ścieżek dydaktycznych, tras rowerów górskich Miejscowości tworzące gminę dysponują setkami miejsc noclegowych w domach wczasowych, hotelach, kwaterach prywatnych oraz gospodarstwach agroturystycznych. Gmina Jeleśnia jest również wyjątkowa ze względu na swoją różnorodność związaną z organizowanymi imprezami folklorystycznymi oraz kulturowymi. O każdej porze roku mieszkańcy oraz licznie przybywający do gminy turyści mogą liczyć na mnóstwo atrakcji. Region jest żywą skarbnicą dawnych tradycji, kultywowania starych obyczajów. Kultura ludowa zaklęta w miejscach, ludziach i starych obyczajach jest ciągle żywa dzięki miejscowym kapelom i zespołom regionalnym, instrumentalistom, gawędziarkom, śpiewaczkom, kwiaciarkom tworzącym oryginalne kompozycje z bibuły, twórcom zabawek drewnianych, rzeźbiarzom oraz malarzom.

STARA KARCZMA W JELEŚNI

Najcenniejszym zabytkiem potwierdzającym wielowiekową historię Jeleśni jest Stara Karczma. Karczmę usytuowano przy szlaku handlowym prowadzącym z Żywca na Słowację, obok skrzyżowania dróg, w pobliżu kościoła św. Wojciecha. Jest to budynek parterowy o dwóch skrzydłach umieszczonych pod...



ANNA CZUBAK

Wydanie: 12/2020, PREZENTACJE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail