Gmina Jeleśnia jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Na jej obszarze znajdują się cztery pasma górskie. Obok centralnej kulminacji Pilska, Lipowskiej i Rysianki gminę otacza pasmo Babiej Góry, Pasmo Jałowieckie i zlokalizowane na jej granicy północno- -wschodniej niewielkie Pasmo Pewelskie.
W skład gminy wchodzą miejscowości: Jeleśnia, Korbielów, Krzyżowa, Mutne, Pewel Wielka, Przyborów, Sopotnia Wielka i Sopotnia Mała. Gmina liczy około 14 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 170,51 km kw.Utworzono tu cztery rezerwaty przyrody, funkcjonuje obszar chronionego krajobrazu o statusie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, obejmujący unikatowy świat flory i fauny. Miłośników czynnego wypoczynku zapraszają urokliwe lasy, łąki i pola, a miłośników sportu trasy rowerowe, ściana wspinaczkowa na Janikowej Grapie, trasy narciarskie na Pilsku czy ścieżki konne. Jest to równocześnie najbardziej zagospodarowany pod względem turystycznym fragment Beskidów. Znajdują się tu trzy wysokogórskie schroniska turystyczne PTTK, dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych, przyrodniczych ścieżek dydaktycznych, tras rowerów górskich Miejscowości tworzące gminę dysponują setkami miejsc noclegowych w domach wczasowych, hotelach, kwaterach prywatnych oraz gospodarstwach agroturystycznych. Gmina Jeleśnia jest również wyjątkowa ze względu na swoją różnorodność związaną z organizowanymi imprezami folklorystycznymi oraz kulturowymi. O każdej porze roku mieszkańcy oraz licznie przybywający do gminy turyści mogą liczyć na mnóstwo atrakcji. Region jest żywą skarbnicą dawnych tradycji, kultywowania starych obyczajów. Kultura ludowa zaklęta w miejscach, ludziach i starych obyczajach jest ciągle żywa dzięki miejscowym kapelom i zespołom regionalnym, instrumentalistom, gawędziarkom, śpiewaczkom, kwiaciarkom tworzącym oryginalne kompozycje z bibuły, twórcom zabawek drewnianych, rzeźbiarzom oraz malarzom.
STARA KARCZMA W JELEŚNI
Najcenniejszym zabytkiem potwierdzającym wielowiekową historię Jeleśni jest Stara Karczma. Karczmę usytuowano przy szlaku handlowym prowadzącym z Żywca na Słowację, obok skrzyżowania dróg, w pobliżu kościoła św. Wojciecha. Jest to budynek parterowy o dwóch skrzydłach umieszczonych pod...