Nic więc dziwnego, że #visitcyprus promuje te sezonowe atrakcje. Agros, Platres, Kyperounta, Kalopanagiotis i Kakopetria na Boże Narodzenie zmieniają swój wygląd i zaczynają emanować wyjątkową atmosferą, która zachwyca każdego. Ten niezwykły wystrój oraz wszelkie okołoświąteczne atrakcje można podziwiać od 10 grudnia do 6 stycznia.
Fot: A.Sienkiewicz
Do tego z Polski mamy doskonałe połączenia obsługiwane przez #WizzAir. Co nas czeka w tych wioskach? Ponad 300 warsztatów winiarskich i gastronomicznych, zorganizowane spacery przyrodnicze, restauracje z pysznym świątecznym menu i wiele innych niespodzianek. Wszystkie pięć wiosek położonych jest w malowniczych górach Trodos.
PLATRES
Wioska ta leży na wysokości 1100 m n.p.m. Jej malowniczy układ przypomina amfiteatr. Miejsce to jest bardzo popularne również w wakacje i oferuje zakwaterowanie w oryginalnych hotelach. Oprócz wspaniałych szlaków przyrodniczych, w Platres znajduje się jeden z najwyższych wodospadów na Cyprze – Kaledonia – nazwany tak przez Anglików i Szkotów odwiedzających te tereny w 1878 r.
Wioska jest pełna uroczych starych budynków i winiarni. Odwiedzający mogą również skorzystać z jej wyjątkowych atrakcji, do których należą warsztaty czekolady, park linowy oraz wystawa w Centrum Kultury, która prezentuje stare zdjęcia wioski oraz
greckiego noblisty Jorgosa Seferisa, który wspomina o Platres w jednym ze swoich najbardziej znanych wierszy.
AGROS
Również leży na wysokości 1100 m n.p.m. i tak jak Platres tworzy z otaczającymi ją górami rodzaj naturalnego amfiteatru. Agros położona jest w przepięknej okolicy z panoramicznymi widokami na lasy, co czyni ją idealnym miejscem dla agroturystyki.
Wieś zachowała swój tradycyjny charakter i zwyczaje. Mieszkańcy uprawiają rozmaite owoce i warzywa. Wieś słynie ponadto z uprawy róż, a także z produkcji wędlin (kiełbasy, polędwica Lountza i szynka Hiromeri), domowych marmolad i słodyczy.
Zwiedzający mogą zapoznać się z tymi tradycyjnymi praktykami w miejscowych warsztatach, gdzie odbywa się destylacja olejku różanego, produkcja słodyczy i przetwarzanie mięsa.
KAKOPETRIA
Położona jest w regionie Lefkosia (Nikozja). Jest popularnym letnim kurortem, a dzięki swojemu uroczemu charakterowi i zapierającej dech w piersiach scenerii lasów sosnowych, które rozciągają się w dolinie Karkotis, jest tak jak Argos idealnym miejscem dla agroturystyki.
Stara dzielnica wioski – z wąskimi kamiennymi alejkami i tradycyjnymi domami z drewnianymi balkonami – została odrestaurowana i objęta ochroną jako dziedzictwo kulturowe.
Warto odwiedzić kościół Przemienienia Pańskiego (Metamorfosis tou Sotiros), który znajduje się w centrum najstarszej części miejscowości. Przy tej okazji warto wybrać się również 5 km od Kakopetrii, do kościoła Agios Nikolaos tis Stegis (św. Mikołaja z Dachu), który jest uważany za jeden z najciekawszych kościołów bizantyjskich na wyspie dzięki wspaniałym freskom malowanym tu od XI do XVII wieku.
W miejscowości znajduje się również kilka innych ciekawych zabytków, w tym muzeum Linos i muzeum Młyna Oliwnego. Młyn wodny Mylos tis Gonias służył do mielenia jęczmienia i zboża od 1754 r. Został zamknięty po II wojnie światowej, a odrestaurowany w 1980 r.
KALOPANAGIOTIS
Miejscowość znajduje się w dolinie Marathasa. Kalopanagiotis jest jednym z najpiękniejszych kurortów na wyspie ze swoimi źródłami siarkowymi, tradycyjną architekturą i widokami na dolinę.
Klasztor Agios Ioannis Lampadistis w Kalopanagiotis znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Składają się na niego trzy bizantyjskie kościoły z dobrze zachowanymi freskami pochodzącymi z czasu od IX do XV wieku.
Inne ciekawe zabytki to most wenecki i młyn wodny Kykko. Most został zbudowany w XVI w. z miejscowego kamienia i do niedawna służył jako jedyne połączenie między wsią a klasztorem. Młyn wodny został uznany za zabytek dziedzictwa kulturowego przez cypryjski Departament Starożytności i jest imponującym obiektem, charakterystycznym dla okresu przedindustrialnego.
KYPEROUNTA
Wieś ta leży na wysokości aż 1300 m n.p.m. i jest trzecią pod względem wysokości położenia na wyspie. Jej charakterystycznymi cechami są drogi wspinające się pod górę, uprawa winorośli, małe podwórka i domy z dachami pokrytymi dachówką i malowniczymi poddaszami. Wioska została założona w czasach bizantyjskich, a swoją nazwę wzięła od chwastu „kypros” lub „kyperi”, który obficie rośnie na tym obszarze.
Do atrakcji należy kościół Agia Marina z XVIII w. oraz nowy, okazały kościół Agios Arsenios, a także trzy muzea: Historii Naturalnej, Sztuki Ludowej i Walki Narodowowyzwoleńczej. Inne ciekawe miejsca do odwiedzenia to winiarnia Kyperounta i górski park Adventure, a także dwa piękne szlaki przyrodnicze, którymi można się przespacerować: Doksa soi o Theos oraz Teisia tis Madaris.