Komisja Europejska otworzyła konkursy na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki na rok 2024 oraz Europejskiego Zielonego Pioniera Inteligentnej Turystyki, zapraszając miasta europejskie do zgłaszania swoich sztandarowych rozwiązań w zakresie inteligentnej i zrównoważonej turystyki. W przypadku obu konkursów wnioski należy składać do: 5 lipca 2023, godz. 17:00 CET.
Helsinki były obok Lyonu Europejską Stolicą Inteligentnej Turystyki w inauguracyjnym konkursie w 2019 roku
Turystyka stanowi trzecią co do wielkości działalność społeczno-gospodarczą w UE, a jej udział w PKB UE wynosi około 10%. Sektor ten odgrywa kluczową rolę w generowaniu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, ale nadal posiada niewykorzystany potencjał – zwłaszcza w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej turystyki. Innowacyjność, dostępność i zrównoważony rozwój to przyszłość turystyki, a Komisja Europejska dąży do tego, by turystyka europejska nadal utrzymywała się w czołówce.
W odróżnieniu od poprzednich edycji, w tym roku w konkursie na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki 2024 wyłonione zostanie tylko jedno zwycięskie miasto. Ponadto następcą konkursu EDEN (European Destinations of Excellence) został Europejski Zielony Pionier Inteligentnej Turystyki.
Aby zawalczyć o tytuł w 2024 roku, miasta muszą wykazać się innowacyjnymi praktykami w dziedzinie turystyki i przesłać swoje zgłoszenia za pomocą formularza online. Wnioski najpierw oceni panel niezależnych ekspertów. W drugim etapie wybrane miasta zostaną poproszone o przedstawienie kandydatury swojego miasta przed europejskim jury. Europejskie jury wybierze dwóch zwycięzców, „Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki 2024” oraz „Europejskiego Zielonego Pioniera Inteligentnej Turystyki 2024” i ogłosi ich w listopadzie – grudniu 2023 roku.
Oba konkursy skierowane są do miast zarówno z całej UE, jak i z państw spoza UE, które biorą udział w programach COSME i Jednolity Rynek (są to: Albania, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Kosowo, Mołdawia, Czarnogóra, Północna Macedonia, Serbia, Turcja, Ukraina i Wielka Brytania, a także Islandia, Liechtenstein i Norwegia).
European Capital of Smart Tourism 2024 – Smart gets you further
Europejska Stolica Inteligentnej Turystyki 2024 to piąta edycja konkursu. Pafos i Sewilla to stolice nagrodzone w roku 2023, Bordeaux i Walencję wyłoniono w roku 2022, Goteborg i Malagę w roku 2020, a Helsinki i Lyon wygrały inauguracyjny konkurs i wspólnie dzierżyły tytuł za rok 2019.
Europejska Stolica Inteligentnej Turystyki 2024 będzie korzystać ze wsparcia w zakresie komunikacji i brandingu przez cały rok 2024, dzięki czemu opinia publiczna dowie się o wybitnych inteligentnych i innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych przez zwycięskie miasto. Obejmie to produkcję filmu promocyjnego, dużą rzeźbę z hashtagiem do ustawienia w widocznym miejscu, różnorodne działania promocyjne oraz rozpoznawalność na poziomie europejskim i międzynarodowym. Zwycięskie miasto będzie miało również szansę dołączyć do rosnącej i aktywnej sieci inteligentnych miejsc turystycznych, które wyłoniono w czterech poprzednich edycjach konkursu, a także wymieniać się najlepszymi praktykami i uczyć od siebie nawzajem.
W konkursie na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki mogą brać udział miasta o liczbie mieszkańców powyżej 100 000. Więcej informacji można znaleźć w przewodniku dla wnioskodawców (Guide for Applicants) dotyczącym konkursu na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki.
European Green Pioneer of Smart Tourism – Green leads the way
Europejski Zielony Pionier Inteligentnej Turystyki jest kontynuacją konkursu EDEN (European Destinations of Excellence), który został po raz pierwszy zorganizowany przez Komisję Europejską w roku 2007 w celu uhonorowania niekonwencjonalnych, zrównoważonych, atrakcyjnych turystycznie miejsc pojawiających się na mapie Europy.
Założeniem konkursu jest promowanie rozwoju zrównoważonej turystyki w mniejszych miejscowościach, która wnosi wartość dla gospodarki, planety i mieszkańców. Zdobycie tytułu Europejskiego Zielonego Pioniera Inteligentnej Turystyki 2024 pozwoli zwycięskiej miejscowości służyć jako inspiracja dla innych ośrodków turystycznych w całej Europie, wzmocni profil miejscowości jako atrakcyjnego celu podróży, przyciągającego turystów i generującego wzrost gospodarczy w sposób zrównoważony.
W konkursie Zielony Pionier mogą brać udział miejscowości o liczbie mieszkańców od 25 000 do 100 000. Dodatkowe informacje można znaleźć w przewodniku dla wnioskodawców (Guide for Applicants) dotyczącym konkursu Europejski Zielony Pionier Inteligentnej Turystyki.