Plany Zamku Królewskiego w Warszawie na drugie półrocze

Drugie półrocze 2023 r. Zamek Królewski rozpoczął wyjątkową wystawą „Przebudzeni”. Ostatni kwartał roku zapowiada się nie mniej interesująco. Zaplanowano prezentację prac z Galerii Lwowskiej, ekspozycję arcydzieła Tycjana, a także wystawę poświęconą bogactwu uzbrojenia włoskiego i niemieckiego z przełomu XVI i XVII stulecia.

rt 2023 09 429250 510244

Rok zakończy prezentacją prac Jerzego Nowosielskiego na ekspozycji zorganizowanej dla uczczenia 100. rocznicy urodzin tego wybitnego malarza. Nie zabraknie także konferencji naukowych i debat oraz nowych propozycji w zamkowym programie edukacyjno- artystycznym. Kolekcję dzieł sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie w 2023 r. wzbogaciły wyjątkowe nabytki, wśród których szczególne miejsce zajął obraz Paola Uccella „Madonna z Dzieciątkiem”. Wybitne renesansowe dzieło stanowiące przykład innowacyjnego podejścia do tematu maryjnego znajdzie stałe miejsce w salach zamkowych już tej jesieni. Mocnym akcentem tej jesieni stanie się prezentacja „Portretu młodzieńca (przyjaciela)” autorstwa Tycjana, kolejna odsłona cyklu „Arcydzieła na Zamku”. Wydarzeniu będzie towarzyszyło poświęcone temu dziełu sympozjum, podczas którego wystąpią prof. Bernard Aikema, historyk sztuki z Uniwersytetu w Weronie, a także Caterina Canetti, dyrektor CNA Florence – ArtisticSector i wiceprezes Artex oraz dr Gianluca Poldi. 2023 to kolejny rok obchodów jubileuszu odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W drugim półroczu, po koniecznym remoncie, na dziedzińcu pojawiła się historyczna skarbonka, do której zbierano datki na odbudowę Zamku. Jeszcze we wrześniu zostanie otwarta wystawa historycznych i kolekcjonerskich pocztówek z wizerunkami Zamku Królewskiego. W grudniu Zamek zaprasza na dwudniową konferencję na temat kolekcji polskich królów. Zamek Królewski prowadzi intensywną pracę naukową i badawczą, a także wydawniczą. Wśród zaplanowanych na drugą połowę 2023 r. wydarzeń naukowych znajdzie się m.in. debata polskich i ukraińskich historyków poświęcona tematowi Unii Hadziackiej z 1658 r. (14 września), a także konferencja naukowa z okazji 350. rocznicy bitwy pod Chocimiem (14 listopada). Szczególnym wydarzeniem będzie dwudniowe spotkanie „Zamek Królewski w Warszawie w okresie międzywojennym”, które skupi najważniejszych badaczy tego okresu.


Wydanie: 9/2023, AKTUALNOŚCI


 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail