polska

Zbliża się konferencja „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski”

2023-10-28

Ponad jedna trzecia zamków znajdujących się na terenie Polski to ruiny. Część z tych obiektów zniszczeniu uległa jeszcze w XVI w., inne nie przetrwały wojen lub destrukcyjnego upływu czasu, często jednak w obecnym kształcie wpisując się trwale w krajobraz kulturowy i geograficzny regionu. Czy w oparciu o badania i ustalenia specjalistów zamki te powinny zostać odbudowane? Jak zważyć rangę świadectwa historycznego? W jaki sposób zatrzymać czas, aby nawet ruiny jak najdłużej opowiadały dzieje Polski? Już wkrótce polscy i europejscy eksperci zmierzą się z tymi pytaniami podczas konferencji organizowanej przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.

Zamek konf

W dniach 7-8 listopada 2023 r. odbędzie się konferencja „Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski”, podczas której zgromadzeni eksperci z dziedziny historii, historii sztuki, architektury oraz konserwacji zabytków wspólnie dyskutować będą o krajowych i międzynarodowych doświadczeniach związanych
z problematyką zamków pozostających obecnie w stanie ruiny. W programie wydarzenia prelegenci opowiedzą o dotychczasowych zmaganiach z zarządzaniem przestrzenią historyczną w Polsce i państwach sąsiednich, nakreślą największe wyzwania i trudności w tej materii, ale także przybliżą osiągnięte sukcesy, które mogą stanowić wzorzec lub inspirację dla kolejnych udanych realizacji.

Najważniejszym celem konferencji jest jednak wspólne stworzenie listy eksperckich rekomendacji dotyczących najlepszych standardów postępowań właśnie z ruinami obiektów zamkowych, które następnie przedłożone zostaną Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten sposób nowe, uwspółcześnione i oparte na międzynarodowych doświadczeniach opracowanie ma szansę stać się elementem wytycznych publikowanych przez Generalnego Konserwatora Zabytków i uwspółcześnieniem dla dokumentu wydanego w 2012 roku.

-          Dziś nawet sto sześćdziesiąt obiektów zamkowych znajdujących się na terenie Polski to ruiny o różnym stopniu destrukcji. Nierzadko jednak właśnie w takiej formie, sięgającej nawet kilkuset lat wstecz, wpisały się w tożsamość regionu i jego mieszkańców – mówi dr Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. – Wraz z zaproszonymi ekspertami z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Ukrainy chcemy więc wspólnie znaleźć odpowiedź na pytanie, co robić, aby zamki te wszystkim nam służyły nie tylko jak najlepiej, ale również jak najdłużej.  

„Odbudować, zmienić, zachować? Zamki w krajobrazie Polski” to konferencja organizowana przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki i Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Historia, Histmag.org oraz Murator+.

Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie internetowej  https://nikz.pl/konferencjazamki/.


Polecamy

To też może Cię zainteresować









 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail