Województwo lubelskie to idealna przestrzeń do aktywnego wypoczynku, szczególnie polecana tym, którzy lubią nowe wyzwania i odkrywanie nieznanych miejsc niezależnie od pory roku. Obok popularnych także zimą Kazimierza Dolnego, Zamościa czy Lublina, region ma do zaoferowania znacznie więcej – atrakcyjne tereny i ośrodki narciarskie na malowniczym Roztoczu, Powiślu i w Lasach Janowskich.
Wielu mieszkańców Warszawy i stołecznej aglomeracji doskonale zna Kazimierz Dolny. To nadwiślańskie miasto, będące ulubionym miejscem plenerów malarzy, fotografików i filmowców, odwiedzane jest przez cały rok. Nie brakuje też chętnych do spędzania tu świąt Bożego Narodzenia, sylwestra i Nowego Roku, a także zimowych ferii. Słynne kiermasze na Dużym i Małym Rynku, spacery nadwiślańskim bulwarem, bogata oferta muzeów (z wielooddziałowym Muzeum Nadwiślańskim; www.mnkd.pl) i galerii – to tylko część atutów popularnego turystycznego ośrodka regionu. Bo zarówno w Kazimierzu, jak i jego bliskich okolicach czekają też inne atrakcje. Wśród nich wyjątkowo malowniczy obiekt – Muzeum Zamek w Janowcu, z dawnym warownym zamkiem rodów Firlejów i Lubomirskich.
W LUBLINIE I ZAMOŚCIU
Lublin, a szczególnie jego zabytkowe Śródmieście i Stare Miasto, kusi turystów o każdej porze roku. Zimowe spacery po staromiejskich uliczkach i zaułkach też mają swój urok, szczególnie gdy po drodze można zajrzeć do ciekawych galerii, muzeów oraz nie mniej licznych klubów, pubów i kawiarni. Dużym przeżyciem mogą być też wizyty w zabytkowych obiektach, wpisanych w wielowiekową historię miasta, np. w Trybunale Koronnym, kościele i klasztorze oo. Dominikanów albo w Muzeum Narodowym na Zamku (www.mnwl.pl), w którego murach zachowały się najstarsze i najcenniejsze lubelskie budowle, powstałe jeszcze za czasów Piastów i pierwszych Jagiellonów.
To ceglany donżon z XIII wieku i gotycko-renesansowa kaplica Trójcy Świętej, z wnętrzem w całości pokrytym freskami z początku XV w. Zimą warto jednak odwiedzić rejony miasta nieco bardziej odległe od centrum. Jedni wybiorą spacery ścieżką wokół największego miejskiego akwenu – Zalewu Zemborzyckiego, sąsiadującego z lasami, inni natomiast pojadą na północ, do willowej dzielnicy Sławinek. Tam, na wysokich wzgórzach nad rzeką Czechówką, położone są (w bliskim sąsiedztwie) dwie turystyczne atrakcje – Muzeum Wsi Lubelskiej i Ogród Botaniczny UMCS. Lubelski skansen to idealne miejsce na rodzinny spacer także zimową porą. Stare chałupy i zagrody, ziemiański dwór, drewniany wiatrak, kościółek, cerkiew i wiele innych obiektów tworzących...