W 2023 r. Turcję odwiedziło 56,7 mln zagranicznych turystów. To znaczący wzrost, o 10 proc., w porównaniu z rokiem poprzednim. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji dochody z sektora turystycznego zwiększyły się o 17 proc. rok do roku, osiągając 54,3 mld dolarów, a średnia cena za nocleg wyniosła 99 dolarów.
Stanowi to rekordowy wynik dla Turcji zarówno pod względem liczby odwiedzających, jak i dochodów z turystyki. Turcja, należąca do ulubionych celów europejskich podróży ze względu na bogactwo kultury, sztuki, gastronomii, możliwość uprawiania turystyki rowerowej, religijnej oraz wypoczynku nad morzem, odnotowała wyjątkowy rok. Kraj zamierza wykorzystać ten sukces, dążąc do przyciągnięcia 60 mln turystów i osiągnięcia 60 mld dolarów dochodu z turystyki do końca 2024 r. Priorytetem strategii rozwoju turystyki jest dotarcie do zróżnicowanych rynków.
Turcja będzie kontynuowała swoje działania na dotychczasowych rynkach strategicznych, równocześnie koncentrując się na pozyskiwaniu nowych rynków docelowych w 2024 r. Za sukcesem turystycznym Turcji stoi strategiczna i perspektywiczna polityka mająca na celu stworzenie przyjaznego środowiska dla odwiedzających. Kraj przekształcił sektor turystyczny w elastyczną i inkluzywną strukturę, wprowadzając odpowiedzialną i zrównoważoną politykę. Turcja została pierwszym państwem na świecie, które w 2022 r. zawarło porozumienie ze Światową Radą Zrównoważonej Turystyki (GSTC) na szczeblu rządowym i wdrożyło je jako wymóg dla sektora turystycznego.
Narodowy Program Zrównoważonej Turystyki, powstały na bazie tej umowy, nie tylko nagradza podmioty rzeczywiście działające na zasadach zrównoważonej turystyki, ale także buduje zaufanie i wiarygodność wśród odwiedzających. Dzięki temu programowi Turcja oferuje różnorodne, zgodne ze zrównoważonym rozwojem doświadczenia, obejmujące zakwaterowanie w ekologicznych obiektach noclegowych, możliwość jazdy na rowerze czy trekkingu, wspiera wytworzenie się silniejszych więzi pomiędzy dziedzictwem kraju a ludźmi, którzy je kultywują.