Małopolska jest jak imponujących rozmiarów skarbiec. Nie skrywa on jednak bezcennych precjozów za grubymi murami i opancerzonymi drzwiami, ale wszystkie je ofiarowuje gościom. Do spotkania, podziwiania, dotknięcia, a nawet posmakowania. Są tu skarby, które wszyscy doskonale znamy, i takie, które dopiero czekają na swoje odkrycie. Wyruszcie z nami na ścieżkę niezwykłej przygody. Odnajdźcie nowe Turystyczne Skarby Małopolski!
Sułoszowa wśród „Miejsc z klimatem”, Babiogórska Jesień w kategorii „Dzieje się”, Babia Góra Trails jako „Najciekawszy szlak turystyczny”, Tarninowe Wzgórze w „Sielskich klimatach”, krzyż w Krzeczowie jako „Unikatowa atrakcja turystyczna”, a Willa Poprad w kategorii „W gościnie” – oto one, nowe Turystyczne Skarby Małopolski 2023. Odkryto je 27 września podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem. To nie tylko kunsztowne dzieła sztuki sprzed wieków, misternie zdobione księgi i barwne legendy, ale także malownicze ścieżki wiodące leśnymi i górskimi duktami, wody o niezwykłych właściwościach, sielskie klimaty, gościnność, cudowna paleta smaków oraz niesamowite bogactwo krajobrazów. Oto nowe perły i diamenty w turystycznej koronie Małopolski.
SUŁOSZOWA – MIEJSCE Z KLIMATEM
Długie wstęgi malowniczo pofałdowanych uprawnych pól oraz zielonych łąk, błękitna wstęga wijącego się potoku, czerń asfaltowej drogi oraz sąsiadujące z nią domy i zagrody – mogą być skarbem? Zdecydowanie tak, oczywiście, gdy myślimy o Sułoszowej, najdłuższym Turystycznym Skarbie Małopolski. Jej czar podbił serca nie tylko jury konkursu, którzy przyznali internautów z całego świata, którzy orzekli, że z lotu ptaka wygląda zjawiskowo. Tutaj czas nieco zwalnia, a wszystko po to, by nacieszyć oczy niezwykłymi atrakcjami. Jednak wstęgi pół i łąk, opadające i wspinające się w rytm wypiętrzeń Jury Krakowsko-Częstochowskiej, to nie jedyne atuty Sułoszowej. Na jej terenie znajduje się przecież zamek w Pieskowej Skale, jedna z najpiękniejszych polskich warowni, a także mnóstwo uroczo rzeźbionych przez naturę wapiennych ostańców w dolinie Prądnika, z imponującą Maczugą Herkulesa na czele. Jeśli ktoś lubi aktywny wypoczynek, zawsze może wybrać się na niespieszny spacer lub wyprawę rowerową, gdyż malowniczą jurajską krainę przecinają liczne ścieżki piesze oraz szlaki rowerowe, m.in. Szlak Orlich Gniazd oraz VeloPrądnik. Można też przemierzać ścieżki Ojcowskiego Parku Narodowego, najmniejszego spośród polskich parków narodowych. Sułoszowa może być też zaczątkiem nieco dłuższej wędrówki – nie wszyscy bowiem pamiętają, że przebiega przez nią szlak św. Jakuba, na którym znajduje się m.in. zabytkowa świątynia, poświęcona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
BABIA GÓRA TRAILS – NAJCIEKAWSZY SZLAK TURYSTYCZNY
22,5 km tras podjazdowych i zjazdowych, a do tego cudownej urody widoki. To...