Razem z rosnącą liczbą polskich winnic rozwija się u nas także enoturystyka. W kraju mamy zarejestrowanych blisko pięciuset producentów wina. Znakomita większość z nich chętnie zaprasza do siebie gości.
Enoturystyka to wszystkie rodzaje podejmowanych przez turystów aktywności, które pośrednio lub bezpośrednio łączą się z winiarstwem. Obecnie jest najprężniej rozwijającą się na świecie gałęzią turystyki – istotną częścią turystyki kulturowej, nieodłącznym elementem turystyki kulinarnej w wielu częściach świata. Najwyższy czas, żeby na polskie winnice i enoturystykę spojrzeć poważnie i kompleksowo. Dostrzec i wykorzystać ogromny potencjał rozwoju, jaki mamy w tych dziedzinach. Połączyć go z polskimi kulinariami oraz innymi elementami naszej kultury i tradycji. Sprawić, żeby trwale wpisał się ofertę turystyczną regionów. 4 kwietnia powstał Polski Klaster Enoturystyczny, pierwsze i jak do tej pory jedyne ogólnokrajowe zrzeszenie polskich podmiotów winiarskich. Łączna powierzchnia zrzeszonych w klastrze winnic to 160 ha, co stanowi prawie 20 proc. wszystkich zarejestrowanych w Polsce upraw.
Polski Klaster Enoturystyczny jest ogólnopolskim, dobrowolnym porozumieniem przedsiębiorstw, producentów wina, organizacji badawczych, instytucji otoczenia biznesu, organizacji branżowych, uczelni publicznych i niepublicznych i innych zainteresowanych podmiotów, którego celem jest promocja winiarstwa, wina i enoturystyki. Główne cele Polskiego Klastra Enoturystycznego to: promocja turystyki winiarskiej w Polsce, określanie, wdrażanie i propagowanie dobrych praktyk enoturystycznych, edukacja i praca na rzecz polepszania jakości produktów i usług dostępnych w polskich winnicach, standaryzacja usług i promocja jakości w polskiej enoturystyce, stworzenie systemu certyfikacji produktów i usług enoturystycznych, stymulacja i wdrażanie innowacji w winiarstwie i enoturystyce.
Polski Klaster Enoturystyczny będzie się powiększał i zrzeszał wszystkie podmioty, dla których enoturystyka jest istotnym elementem działalności. Zaprasza do członkostwa nie tylko winnice mające doświadczenie i potencjał w zakresie obsługi enoturystów, ale także inne podmioty, oferujące usługi towarzyszące turystyce winiarskiej: hotele, restauracje, organizatorów festiwali i innych imprez. Podejmie również współpracę z organizacjami i jednostkami naukowymi, które będą mogły wspierać jego działalność. Jako ogólnopolskie zrzeszenie producentów wina i podmiotów świadczących usługi enoturystyczne, klaster będzie partnerem w dyskusjach i konsultacjach z podmiotami rządowymi i centralnymi – będzie głosem polskich winiarzy ze wszystkich regionów.