Mazowsze, choć generalnie płaskie, wbrew pozorom jest regionem bardzo zróżnicowanym. Co ważne, znajdą tu coś dla siebie rodziny z dziećmi, miłośnicy historii i tradycji, a także osoby szukające dzikiej przyrody czy aktywnego wypoczynku. Do tego większość miejsc na Mazowszu jest stosunkowo łatwo dostępna, i to nie tylko z Warszawy czy innych miast tego województwa.
Można je zwiedzać, robiąc krótkie wypady, a można układać dłuższe trasy. Podziwiać malownicze i często wciąż dzikie rzeki, przyrodę i kurpiowską kulturę w Puszczy Białej i Zielonej, spojrzeć z murów twierdzy Modlin na Wisłę i czy wypić kawę w Pułtusku, podziwiając najdłuższy rynek w Europie. Atrakcji wystarczy na bardzo długo i na każdą porę roku.
LUDOWE MAZOWSZE
Choć szlachta mazowiecka była wyjątkowo liczna, to jednak znaczna jej cześć była tzw. gołotą – nie mając majątków, żyła praktycznie jak chłopi. Ci ostatni stanowili najliczniejszą grupę mieszkańców Mazowsza. Poznawanie więc mazowieckich tradycji, barwnej kultury i obyczajów najlepiej zacząć od wizyty w Skansenie – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To miejsce to coś więcej niż typowy skansen, w którym możemy zobaczyć dawne zabudowania i narzędzia pracy chłopów. To tak naprawdę centrum kultury mazowieckiej. W skansenie odtworzono wieś wraz z zagrodami włościan, zagrodą młynarską z wiatrakiem i dwór wraz z parkiem.
Do tego w sezonie w niedziele i święta miejsce ożywa podczas „Niedzieli w Skansenie”. W taki dzień odwiedzający chaty i warsztaty mogą na żywo podpatrzeć, jak nasi przodkowie wykonywali wiele prac domowych czy gospodarskich. Można też wziąć udział w wiejskich grach i zabawach albo przejechać się bryczką. W sezonie niekiedy organizowane są również inne wydarzenia, jak choćby „Gotowanie na polanie”, czyli urządzane od ponad 20 lat gotowanie w plenerze.
PUSZCZA I HISTORIA
Warszawa jest jedyną stolicą w Europie, która...