Województwo podkarpackie to prawdziwe zagłębie atrakcji turystycznych. Oferuje góry, atrakcje kulturowe i historyczne, a nawet wodne. Wszak u stóp Bieszczadów znajdziemy całkiem spore Jezioro Solińskie.
Podkarpackie nie jest zwykle wymieniane jako jedno z najatrakcyjniejszych województw w Polsce. I śmiało można stwierdzić, że jest ono niedoceniane. Choć pewnie Bieszczady jako atrakcyjne miejsce na wypoczynek wymieni wielu, to jednak z kolejnymi wyjątkowymi miejscami w tej części Polski byłoby pewnie trudno. Tymczasem miasta takie jak Rzeszów, Przemyśl czy Sanok mają swój urok i wciąż zachowały klimaty kresów dawnej Rzeczypospolitej.
Z badań prowadzonych przez Podkarpacką Organizację Turystyczną wynika, że wśród polskich turystów najpopularniejsze marki Podkarpacia to: Bieszczadzki Park Narodowy, Zamek w Łańcucie i Zbiornik Soliński. Wśród liderów wymienić można także Bieszczadzką Kolejkę Leśną, Twierdzę Przemyśl, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku czy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Na znaczeniu szybko zyskują także stosunkowo nowe miejsca, jak: linia 108 – Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe i Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
BIESZCZADY
To chyba najbardziej znana marka turystyczna woj. podkarpackiego. O ile faktycznie 30 lat temu był to wciąż dziki region bez poważnej infrastruktury, o tyle dziś sytuacja jest już inna. Dobrym przykładem jest tu Wetlina, która z górskiej wioski stała się ośrodkiem turystycznym oferującym gastronomię i noclegi na wysokim poziomie. Bieszczady mają również opinię regionu doskonałego do uprawiania rozmaitych aktywności wymagających wytrzymałości. Najbardziej znany pod tym względem jest Bieg Rzeźnika. Wokół tej uznanej marki rozwija się cała oferta dla miłośników biegów górskich. W 2021 r. Fundacja Biegu Rzeźnika, sięgając po środki z programu V-A Polska – Słowacja 2014-2020, zrealizowała projekt pn. „Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim”.