Wyraźny wzrost podróży służbowych

W świetle danych opublikowanych przez Global Rescue Winter Traveler Sentiment and Safety Survey branża podróży biznesowych odzyskuje swoją dawną dynamikę, a liczba rezerwacji podróży służbowych wzrasta, podczas gdy na znaczeniu tracą spotkania wirtualne.

rt 2024 06 810018

Według przeprowadzonego badania liczba osób podróżujących służbowo wzrosła o 37 proc. w porównaniu z wynikami sprzed prawie roku. Ponad dwie trzecie (68 proc.) respondentów zadeklarowało, że odbywa służbowe podróże zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Co istotne, ponad jedna piąta (22 proc.) osób podróżujących służbowo zgłosiła, że częstotliwość podróży związanych z pracą przekroczy w 2024 r. poziomy sprzed pandemii, podwajając wynik 11 proc. zgłoszony w 2023 r.

Rok temu 35 proc. badanych pracowników prognozowało, że podróże służbowe stanowić będą „połowę lub mniej niż połowę” poziomów sprzed pandemii. Obecnie ten odsetek zmniejszył się o jedną trzecią i jedynie 23 proc. uznało, że liczba podróży związanych z pracą będzie wynosić połowę lub mniej niż przed pandemią.

Delta Air Lines poinformowała, że jej liczba rezerwacji korporacyjnych wzrosła o 14 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2024 r., ze szczególnie dużym udziałem firm z sektora usług finansowych, technologii i obsługi klienta. Konkurencyjne linie lotnicze United Airlines również odnotowały 14-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży korporacyjnej w okresie zimowym. W całym sektorze lotniczym liczba pasażerów korporacyjnych jeszcze nie osiągnęła poziomu z 2019 r., ale wyższe ceny biletów oznaczają, że linie lotnicze osiągają prawie takie same przychody.

Sieć hotelowa Hyatt odnotowała 6-procentowy wzrost przychodów od podróżujących służbowo w pierwszym kwartale oraz podobny wzrost przychodów z rezerwacji grupowych. Dane te potwierdzają obserwacje spółki eTravel, która notuje istotnie wyższe liczby rezerwacji w porównaniu z okresem przedpandemicznym. Mianowicie liczba rezerwacji hotelowych w pierwszych czterech miesiącach tego roku jest wyższa o 15 proc. niż w tym samym okresie przed pandemią. Ponad połowa (56 proc.) respondentów odpowiedziała, że wideokonferencje nie zastępują podróży służbowych w znaczącym stopniu.


Wydanie: 6/2024, AKTUALNOŚCI
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail