Ponad 78,5 tys. osób w zeszłym roku wybrało Maltę jako miejsce nauki języka angielskiego – podaje National Statistics Office (NSO), maltański GUS. Na czele europejskich nacji znaleźli się m.in. Polacy. Malta znana jest jako kraj anglojęzyczny ze względu na fakt, że do lat 60. ubiegłego wieku była częścią Imperium Brytyjskiego.
Czerwone budki telefoniczne oraz ruch lewostronny to nie jedyne pozostałości z tego okresu. Na Malcie prężnie działa rynek szkół uczących języka angielskiego w popularnym systemie English Language Teaching (ELT), przeznaczonych dla osób, dla których język Szekspira jest językiem obcym. Jak podaje NSO, w porównaniu z rokiem 2022, w 2023 r. zainteresowanie tymi usługami na Malcie wzrosło o 28 proc. Najliczniejszą grupą zagranicznych kursantów są osoby do;
17. roku życia. Stanowią one połowę wszystkich biorących udział w zajęciach w systemie ELT na Malcie.
Najmniej liczną grupą są osoby powyżej 50. roku życia (udział na poziomie 8 proc.). Dominującą grupę (74 proc.) tworzą mieszkańcy krajów Unii Europejskiej. Pierwszą piątkę stanowią: Włosi, Niemcy, Francuzi, Austriacy oraz Polacy. W zeszłym roku ponad 4,8 tys. Polaków wybrało Maltę jako miejsce nauki języka angielskiego. W porównaniu z danymi z 2022 r. jest to wzrost o 14 proc. Prawie połowa (47 proc.) z nich to osoby do 17. roku życia. Sporą grupę (28 proc.) stanowią kursanci w grupie wiekowej 36-49 lat. Polacy, którzy podejmują naukę angielskiego na Malcie, wybierają ogólny kurs standardowy (64 proc.) albo intensywny (22 proc.). Pod tym kątem nie wyróżniają się na tle innych narodowości. Kursy standardowe i intensywne cieszą się największą popularnością na Malcie.
O wzroście świadczą najnowsze dane odnoszące się do dotychczasowego ruchu turystycznego na linii Polska – Malta. W pierwszych czterech miesiącach roku 2024 ponad 81 tys. turystów z Polski odwiedziło ten śródziemnomorski kraj. Jest to aż o 68 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2023. Zajmujemy trzecie miejsce wśród europejskich nacji obok Brytyjczyków i Włochów. Ale to nie jedyny sygnał zapowiadający, że w tym roku więcej Polek i Polaków uda się na Maltę w celu nauki języka angielskiego. Według prognoz Maltańskiej Organizacji Turystycznej do końca 2024 r. wyspę ma odwiedzić aż 200 tys. gości z Polski. W 2023 r. było ich 167 tys.