Gdyby najsłynniejszy mieszkaniec Wolsztyna, noblista Robert Koch, zobaczył, jak dziś wygląda miasto, w którym mieszkał i pracował, z zachwytem wykrzyknąłby:
„Nie do wiary!” Dlaczego? Dlatego, że Wolsztyn potrafi w sobie rozkochać i sprawić, że chce się tu zostać na dłużej.
Miasto parowozów, „Czystego Country”, lasów, jezior i przepięknych kawiarni, leżące 75 km od Poznania. W tym uroczym miasteczku można poczuć wakacyjny klimat o każdej porze roku.
KOLEJOWY SKARB
Do Wolsztyna można dotrzeć pociągiem i rozpocząć zwiedzanie miasta od jedynej w Europie – a pewnie i na świecie – czynnej parowozowni. Co roku w Wolsztynie odbywa się Parada Parowozów. To właśnie ona przyciąga miłośników kolei z całego świata, przenosząc ich w czasy minionej epoki. Z wolsztyńskiej lokomotywowni niemal codziennie parowozy wydawane są do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich, kursujących najczęściej na trasie z Wolsztyna do Poznania, Leszna bądź Zbąszynka. Jest to również jedyne miejsce, gdzie obejrzeć można funkcjonujące niezmiennie warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa baza parowozów. Tylko tutaj niemal codziennie zobaczyć można gorącą, buchającą parą lokomotywę.
Stacja Wolsztyn ze swoim zabytkowym, nieskażonym jeszcze współczesną cywilizacją techniczną charakterem, stanowi naturalne zaplecze dla tej ostatniej czynnej parowozowni. Tradycje kolejowe, historia i unikatowy charakter posiadanego majątku w skali światowej przyczyniają się do światowej promocji regionu. W obiektach parowozowni takich jak hala napraw można namacalnie poznać część historii kolei. Utrzymywane są one nadal w stylu lat 50. ubiegłego wieku. Całe wyposażenie w maszyny i urządzenia wykorzystywane obecnie do naprawy lokomotyw wspaniale oddaje atmosferę warsztatów naprawczych z tamtych lat. Również inne eksponaty kolejowe pozwalają dokładniej zapoznać się z bardzo ciekawą historią techniki utrzymania i napraw parowozów. Zlokalizowane tu zabytki ruchome i nieruchome stanowią nieocenione źródło wiedzy nie tylko o dawnej technice, ale także o etosie pracy i życiu codziennym w Polsce XX stulecia.
Raz do roku, tradycyjnie podczas długiego weekendu majowego, parowozownia Wolsztyn jest organizatorem i gospodarzem międzynarodowej Parady Parowozów, największego kolejowego święta w Europie, która przyciąga do Wolsztyna tysiące turystów, dziennikarzy i miłośników kolejnictwa dosłownie z całego świata. Kulminacją parowozowej majówki są dwa wydarzenia: sama parada, czyli pokaz kilku lokomotyw w różnych konfiguracjach, przemieszczających się na wyznaczonym odcinku torów, oraz wieczorne widowisko „Światło – Para – Dźwięk”, podczas którego parowozy niczym modelki na wybiegu prezentują się, obracając i buchając parą na zabytkowej wolsztyńskiej obrotnicy w niespotykanej ferii kolorowych świateł, a to wszystko w...