2023 – więcej pasażerów na polskim niebie

Ubiegły rok okazał się dla rynku podróży lotniczych w Polsce bardzo dobry. Większość portów lotniczych zanotowała wzrosty, a w niektórych przypadkach nawet rekordy. Polski rynek zanotował dynamikę wzrostów ruchu znacznie powyżej średniej europejskiej.

rt 2024 06 566502Lotniczy ruch pasażerski po pandemii odbudowuje się szybciej, niż przewidywali eksperci i prognozy IATA. Na tym dość dynamicznym tle nasz krajowy rynek wygląda bardzo dobrze i wiele wskazuje na to, że ten wzrostowy trend powinien utrzymać się przez najbliższe lata. Średni wzrost liczby pasażerów w polskich portach lotniczych w roku ubiegłym, jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, wyniósł 27,4 proc. i był wyraźnie wyższy od średniej europejskiej podawanej przez ACI i wynoszącej 19 proc. Nie było też prawie żadnych „mijanek”, z wyjątkiem Wrocławia, który zajmując piąte miejsce pod względem ruchu pasażerskiego, wyprzedził Modlin. Ten ostatni zanotował najmniejszy procentowo wzrost liczby pasażerów. Na drugim końcu pod względem dynamiki znalazł się łódzki port im. Reymonta, którego przyrost liczby pasażerów wyniósł aż 98,3 proc. i był jednym z najwyższych w Europie. 

DWA NAJWIĘKSZE PORTY

Jeśli chodzi o największą liczbę obsłużonych pasażerów, to tu nie ma i nie mogło być żadnych niespodzianek. Nadal zdecydowanie największym portem lotniczym w Polsce jest Lotnisko Chopina na warszawskim Okęciu z liczbą prawie18,5 mln pasażerów. W porównaniu z rokiem 2022, kiedy obsłużono niecałe 14,5 mln osób, oznacza to wzrost o 28,4 proc.

rt 2024 06 648890Na drugim miejscu znalazł się po raz kolejny port Kraków- Balice, który obsłużył w ub.r. prawie 9,5 mln pasażerów (9,34 mln). Łącznie dwa największe lotniska w kraju obsłużyły 27,87 mln pasażerów spośród ponad 52 mln klientów wszystkich polskich portów. Oznacza to, że więcej niż co drugi pasażer latał przez Warszawę lub Kraków. Dokładnie udział tych dwóch największych graczy wyniósł 53,4 proc. całego ruchu. W przypadku warszawskiego lotniska wynik zdecydowanie przewyższył prognozy, które zakładały nieznaczne przekroczenie 15 mln pasażerów. W sierpniu stołeczny port zanotował najwyższą w historii liczbę odprawionych podróżnych w ciągu doby – 67 968. Ruch w stosunku do rekordowego do tej pory 2019 r. odbudował się w 98 proc. Najlepszym miesiącem pod względem liczby odprawionych osób okazał się lipiec (1 935 714), a najsłabszym luty (1 119 953). W grudniu stołeczny port odprawił blisko 1,4 mln podróżnych, czyli zaledwie o 0,5 proc. mniej niż w tym samym okresie 2019 r . W ostatnim miesiącu 2023 r. lotnisko obsłużyło przeszło 121,7 tys. pasażerów w ruchu czarterowym, czyli ponad 21 proc. więcej niż w grudniu cztery lata temu. W całym 2023 r. Lotnisko Chopina odnotowało najwyższą w historii liczbę pasażerów odprawionych na loty czarterowe – w sumie 2,6 mln.

rt 2024 06 961841

Z kolei pasażerowie tranzytowi w całym roku stanowili 26 proc. odprawionych. Strefę Non Schengen wybrało ponad 7 mln pasażerów, a strefę Schengen – ponad 11,4 mln. W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków z Lotniska Chopina w 2023 r., tak jak rok wcześniej, znalazły się: Londyn, Paryż, Antalya, Amsterdam i Frankfurt. Inaczej ranking ten wygląda przy podziale tras na regularne i czarterowe. Do najchętniej wybieranych połączeń regularnych należały: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj, a czarterowych: Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion i Rodos. Najczęściej wybierani przewoźnicy operujący ze stołecznego portu w minionym roku to: PLL LOT, Wizz Air, Enter Air, Lufthansa i Smartwings. Na krakowskim lotnisku ruch pasażerski w 2023 r. sukcesywnie wzrastał – we współpracy z 25 liniami lotniczymi port oferował łącznie 161 regularnych połączeń.

Priorytetem była odbudowa siatki połączeń sprzed pandemii, a także otwarcie się na nowe kierunki. Zainaugurowano wiele atrakcyjnych połączeń, w tym długo oczekiwane połączenie do Stambułu, oferowane przez PLL LOT i Turkish Airlines. Rozpoczęto również współpracę z Sun Express, Air Dolomiti, Air Serbia czy...



ZBIGNIEW ADAMÓW-BIELKOWICZ

Wydanie: 6/2024, RAPORT
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RYNKU TURYSTYCZNEGO to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.rynek-turystyczny.pl
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail