Siedmiu na dziesięciu Polaków pojedzie w tym roku na wakacje, a towarzyszyć im będzie najczęściej rodzina. Polska Organizacja Turystyczna kolejny raz przeprowadziła badania dotyczące wakacyjnych planów Polaków.
W ostatniej dekadzie maja POT zapytała mieszkańców Polski o to, jakie są ich plany na nadchodzący sezon wakacyjny (21 czerwca-30 września). Celem badania było przede wszystkim uzyskanie informacji, ilu Polaków planuje wyjechać w celach rekreacyjno-wypoczynkowych poza miejsca zamieszkania oraz czy zamierzają spędzić tegoroczne wakacje w kraju czy za granicą.
70 PROC. WYJEDZIE NA WAKACJE
W najważniejszym w roku letnim sezonie wakacyjnym wyjazdy w celach turystycznych z co najmniej jednym noclegiem poza miejscem zamieszkania planuje aż 70 proc. Polaków w wieku 18-65 lat (o 5 p.p. więcej niż w ubiegłym roku). Ponad jedna trzecia pytanych wyjedzie w sezonie letnim tylko raz (37 proc.), a jedna czwarta planuje co najmniej dwa wyjazdy urlopowe. Co piąty respondent bądź nie planuje wyjeżdżać w ogóle, bądź zamierza w tym czasie korzystać jedynie z krótkich, jednodniowych wycieczek, a 11 proc. nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji, czy w ogóle wyjedzie.
W KRAJU CZY ZA GRANICĘ?
66 proc. respondentów, którzy mają już plany na sezon wakacyjny, na swój główny – najdłuższy lub najważniejszy – wyjazd wakacyjny wybiera miejsce w Polsce. Na zagraniczne wojaże – tak jak w roku ubiegłym – zdecyduje się nieco mniej niż jedna trzecia wyjeżdżających (28 proc.).
FINANSE – GŁÓWNY POWÓD BRAKU LETNICH PLANÓW
Ponad połowa (55 proc.) spośród tych, którzy nie planują wyjechać, jako główny powód wskazuje kwestie finansowe („nie posiadam odpowiednich środków”). Co piąty nieplanujący wyjazdu uzasadnia to innymi obowiązkami/zobowiązaniami, również co piąty nie czuje takiej potrzeby („nie jest mi taki wyjazd potrzebny”). Respondenci wskazują także na powody prywatne, rodzinne i towarzyskie, w tym na brak odpowiedniego towarzystwa (łącznie 21 proc.).
KRÓCEJ LUB DŁUŻEJ, ALE ZAWSZE RODZINNIE
Ponad 1/3 planujących wyjazdy w sezonie wakacyjnym chce spędzić na urlopie od czterech do sześciu, a 28 proc.
– od siedmiu do 10 noclegów. Co piąty planuje natomiast...