Silesia Convention Bureau opublikowało raport z badania strony podażowej rynku wydarzeń biznesowych w województwie śląskim. To pierwsze tego typu badanie w Polsce.
Projekt badawczy trwał kilka miesięcy i wzięło w nim udział prawie tysiąc obiektów z regionu, w których odbywają się różnego rodzaju spotkania biznesowe. Województwo śląskie jako pierwsze w Polsce zostało przebadane w zakresie potencjału turystyki biznesowej pod kątem dostępnych obiektów wydarzeń biznesowych. Żaden inny region nie przeprowadził do tej pory badania o takim zasięgu. Raport stanowi pierwsze tak szerokie spojrzenie na przemysł spotkań w woj. śląskim ze wskazaniem specyfiki poszczególnych subregionów. Analizie poddano 967 obiektów pod kątem ich materialnego potencjału do organizacji wydarzeń biznesowych. Wśród nich znalazły się obiekty noclegowe, centra konferencyjne i wystawiennicze, obiekty kulturalne, sportowe, szkoły wyższe i placówki edukacyjne oraz lokale gastronomiczne.
KLUCZOWE WOJEWÓDZTWO
Znaczenie tego raportu jest szczególnie duże, gdyż mówimy o regionie Polski mającym ogromne znaczenie gospodarcze. Jak czytamy w raporcie:
„Województwo śląskie jest pod względem liczby ludności drugim w Polsce, ustępując miejsca jedynie woj. mazowieckiemu. Biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia wynoszącą 352,4 os./km kw., jest najgęściej zaludnionym regionem w kraju. Region cechuje wysoki wskaźnik urbanizacji, wynoszący ponad 75 proc. Dodatkowo w bezpośrednio sąsiadujących z nim województwach i regionach w Republice Czeskiej i Słowacji mieszka około 10 mln osób. Na terenie woj. śląskiego znajdują się 72 miasta, z czego 19 to miasta na prawach powiatu (co stanowi 29 proc. ogółu takich miast w Polsce). Największe spośród nich to Katowice (280 tys.), Częstochowa (208 tys.), Sosnowiec, (189 tys.), Gliwice (171 tys.), Bielsko-Biała (167 tys.) oraz Zabrze (155 tys.). W centralnej części województwa znajduje się jedyny w Polsce związek metropolitalny – funkcjonująca od 2018 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). GZM tworzy 41 miast i gmin zamieszkanych przez 2,1 miliona mieszkańców”.
MIEJSCA KONFERENCYJNE
– Z badań wynika, że woj. śląskie posiada 184 530 siedzących miejsc konferencyjnych w obiektach wydarzeń biznesowych, a średnia liczba siedzących miejsc konferencyjnych w jednym obiekcie wynosi 190,83. Najwięcej miejsc konferencyjnych w regionie (30 proc.) znajduje się w obiektach noclegowych (55 991), a obiekt z największą liczbą miejsc konferencyjnych posiada 5524 siedzące miejsca konferencyjne i zlokalizowany jest w subregionie południowym. Centra kongresowe dysponują największą średnią liczbą miejsc konferencyjnych – 476,67. W stolicy regionu Katowicach znajduje się największy obiekt wydarzeń...