Do 15 sierpnia 2024 r. wszystkie obiekty turystyczne w Polsce zobowiązane są do wdrożenia standardów ochrony małoletnich, zgodnie z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Choć najwięcej mówi się w tym kontekście o branży hotelarskiej, to nowe zasady dotyczą również innych podmiotów z branży turystycznej.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podkreśla, że te nowe regulacje mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, m.in. poprzez edukację personelu hotelowego w rozpoznawaniu sygnałów krzywdzenia dzieci. Branża hotelarska staje przed ważnym wyzwaniem, które może diametralnie poprawić bezpieczeństwo rodzin z dziećmi podczas wakacyjnych podróży.
Standardy ochrony małoletnich to zbiór zasad i procedur, które mają zapewnić bezpieczne i przyjazne środowisko dzieciom przebywającym w hotelach i innych obiektach rekreacyjno-turystycznych, niezależnie od ich wielkości i formy prawnej. Przepisy, choć weszły w życie 15 lutego 2024 r., w dalszym ciągu nie zostały wdrożone przez znaczną część placówek i organizacji pracujących z dziećmi. Tymczasem od 15 sierpnia w razie kontroli za ich brak może zostać nałożona kara.
– Myślę, że warto traktować standardy nie jako kolejny obowiązek do spełnienia, ale jako narzędzie, które wesprze personel i kadrę zarządzającą w odpowiednim reagowaniu na krzywdzenie dzieci w obiektach turystycznych. Wiedza o tym, jakie sytuacje mogą wskazywać na to, że dziecku dzieje się krzywda, oraz jasno określone procedury reagowania to podstawa, aby móc ograniczyć ryzyko wykorzystania seksualnego dzieci czy powstrzymać inne formy przemocy – mówi Agata Sotomska, koordynatorka zespołu standardów ochrony dzieci w FDDS.
CO SKŁADA SIĘ NA STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
Standardy obejmują zasady reagowania, gdy zachodzi podejrzenie krzywdzenia dziecka, zasady bezpiecznych relacji między personelem a dziećmi, szkolenia personelu oraz regularną ewaluację wprowadzonych...