Z globalnego badania przeprowadzonego przez agencję Statista wynika, że 80 proc. podróżnych na całym świecie deklaruje chęć podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Smart tourism, łącząc technologię z turystyką, odpowiada na zmieniające się potrzeby podróżnych, którzy przywiązują coraz większą wagę do kwestii proekologicznych.
Wraz ze wzrostem wiedzy na temat zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia, coraz więcej osób poszukuje bardziej zrównoważonych i ekologicznych sposobów podróżowania, które minimalizują szkodliwy wpływ na środowisko, a także zapewniają oszczędność czasu i pieniędzy. Świadome działania mogą realnie oddziaływać na nasze otoczenie. Jak, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, przeciętny turysta może realizować założenia zrównoważonej turystyki i zoptymalizować swój wyjazd pod każdym względem?
SMART TOURISM
Smart tourism to pomysł na podróżowanie, który zrodził się dzięki szybkiemu rozwojowi technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Koncepcja ta wywodzi się z potrzeby połączenia nowoczesnych rozwiązań z rosnącą świadomością ekologiczną podróżnych. Władze miast na całym świecie zaczęły inwestować w nowoczesną infrastrukturę, która nie tylko przyciąga turystów, ale również zapewnia dbałość o środowisko i rozwój ośrodków turystycznych. W Europie działania te co roku są poddawane ocenie Komisji Europejskiej, która już od kilku lat organizuje konkurs na Europejską Stolicę Inteligentnej Turystyki. Jego celem jest wyróżnienie wybitnych osiągnięć europejskich miast jako ośrodków turystycznych w czterech kategoriach: zrównoważony rozwój, dostępność, cyfryzacja, dziedzictwo kulturowe i kreatywność.
W 2024 r. tytuł Inteligentnej Stolicy zdobył Dublin, który wyróżnia się m.in. rozbudowanym systemem transportu publicznego, inicjatywami wspierającymi turystów z niepełnosprawnościami oraz innowacyjnymi projektami cyfrowymi, takimi jak aplikacje turystyczne i trasy cyfrowe. Inteligentne miasta starają się odpowiadać na oczekiwania nowoczesnych podróżnych, oferując im także bezpłatne Wi-Fi na ulicach i w miejscach publicznych, umożliwiając stały dostęp do informacji, co jest kluczowe w planowaniu trasy,...